Po zejściu poniżej progu bessy rynki amerykańskie odbiły na tyle dynamicznie, iż statystycy już zaczynają mówić o przekroczeniu od dołu progu korekty. Optymizm i pesymizm na pstrym koniu jeździ, ale nie ma wątpliwości, iż grudniowe zamieszanie nastraszyło wielu.

Zapewne na dniach pojawią się gdzieś analityczne wyliczenia, jaki wzrost w prasie zanotowały słowa recesja, kryzys i bessa. Zanim jednak do gry ruszą analitycy tekstów prasowych proponuję spojrzenie na grudniowe zamieszanie przez pryzmat wyszukiwarki Google, a dokładniej narzędzia Google Trends. Poniższy wykres pokazuje dynamiczny skok zainteresowania słowami recession i bear market wśród wyszukujących w USA. Jaki widać szczyt przypadł na okres między 16 i 23 grudnia, a więc w czasie, kiedy Wall Street zanotowała dynamicznie zmiany nastrojów i faktycznie szykowała się do budowania odbicia.

Nie będziemy wyciągali wniosków, na ile Google Trends dobrze korelują z przesileniami rynkowymi i na ile dobrze prognozują nadchodzące recesję i bessę – są już badania na ten temat. Odnotujmy tylko, skalę wzrostu zainteresowania recesją i bessą wśród wyszukujących oraz spadek zainteresowania każdym z fenomenów, które w przypadku Google sprowadza się zwyczajnie do słowa wpisanego do wyszukiwarki. Wykres pokazuje, iż w przypadku recesji stale można mówić o poziomach wyższych od obserwowanych w czasie grudniowego zamieszania. W przypadku bessy jest nieco lepiej, ale i tak zainteresowanie jest ciągle wyższe niż w bliższej lub dalszej przeszłości.

Recesja linia niebieska, bessa linia czerwona (źródło: Google Trends)

Ciekawie wygląda poprzedni szczyt z jesieni 2016 roku, w którym zainteresowanie słowem recesja było wysokie, ale nijak nie przełożyło się na prawdziwą recesję w amerykańskiej gospodarce. W istocie szczyt zainteresowania słowem recesja przypadł na listopad 2016, a więc na okres wyborów prezydenckich w USA i wygranej Donalda Trumpa. Wybór prezydenta Trumpa skorelował z obawami recesyjnymi, a jak było przez ostatnie 12 miesiące wszyscy wiemy. Kolejną fazę zainteresowania recesją i bessą obserwujemy w okresie lutowych spadków zakończonego roku, która skończyła się wymarszem indeksów na nowe rekordy wszech czasów.

Wykresy zainteresowania Google wskazują, jak mocny wpływ na nastroje mają zachowania giełd i jak bardzo politycy nie mogą ignorować spadków na rynkach akcji. Nie ukrywam, że bardo chciałbym, żebyśmy w Polsce doczekali równie dyscyplinującego polityków mechanizmu rynkowego. Na dziś jednak giełda pozostaje poza kręgiem zainteresowania zarówno społeczeństwa, jak i polityków i jest oderwana od nastrojów. Żyjemy sobie w bąbelku, którym jest oderwany od zdrowej tkanki narodu szukającej swojej szansy w różnych wynalazkach, które kończą się aferami lub stratami pieniędzy. Oczywiście za dorośli jesteśmy, żeby obrażać się na ludzi – odnotowujemy tylko fakt braku mechanizmu, który na świecie potrafi dyscyplinować klasę polityczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.