Wykres dnia: miłośnicy bessy

Obserwatorzy i analitycy są w dużej mierze zgodni co do tego, że bessa na amerykańskich akcjach nie stanowi odbicia rzeczywistej wartości spółek.

Jeśli tak, to być może obecne poziomy kursów stanowią dobrą okazję do zakupów dla inwestorów, dla których ryzyko eksplozji podaży nie stanowi problemu. Przy okazji skorzystałaby GPW, której brakuje dobrego impulsu do wyłamania oporów przed skokiem w górę.

Inwestujący zawsze podczas bessy chętnie się wymieniają wszelkimi sygnałami wspierającymi poglądy o zbyt nadmiernej wyprzedaży akcji. Zresztą jak inaczej mogliby się motywować w utrzymaniu cierpliwości, spadki zawsze popychają do poszukiwań wszelkich jaskółek wzrostów.

Takim sygnałem są statystyki tego, jak oceniają swoje firmy tzw. „insiderzy”, czyli zarządzający i menadżerowie wewnątrz korporacji, którzy kondycję i perspektywy swoich spółek znają znacząco lepiej niż inwestorzy z zewnątrz. I którzy oczywiście o tych informacjach muszą milczeć, ale nie przeszkadza to w tym, by mogli kupować na otwartym rynku akcje swoich chlebodawców w okresach niezakazanych prawem, czyli głównie poza terminami zbliżonymi do publikacji raportów finansowych.

Poniższy wykres pokazuje najnowsze statystyki kupna i sprzedaży akcji przez insiderów w USA:

Źródło: Washington Service

Niebieska krzywa to przebieg indeksu S&P500.

Brązowa pokazuje wskaźnik ilości kupujących insiderów do liczby sprzedających, sięgający w okolice poziomu 0,8 (lewa skala). Niebieska kropa na końcu to szacowany poziom za cały grudzień.

Jak można się zorientować po dolnym panelu, sprzedających (czerwone słupki) jest zwykle więcej niż kupujących (zielone słupki). Jednak ich proporcje stanowią całkiem niezły wskaźnik koniunktury.

Kiedy tylko indeks rynku spadał, proporcje zmieniały się na korzyść kupujących. Obecne, całkiem wysokie wskazania dogoniły (kropka na końcu) poziomy ostatni raz notowane w 2011 roku, gdy giełdy amerykańskie niemalże wpadły w bessę. Co ciekawe w takich momentach spadkowych obniża się też chęć sprzedaży przez posiadaczy akcji wewnątrz spółek.

Dla porównania – podczas silnych spadków na początku 2018 roku proporcje i dynamika kupujących wyglądały znacząco skromniej niż obecnie. A przecież to wtedy spółki spodziewały się ogromnych zastrzyków kapitału z powodu cięcia podatków.

Te zakupy to oczywiście zbyt mało by powstrzymać bessę, gdy ta się rozkręca na poważnie, ale daje pojęcie o nastrojach ludzi, którym wielu inwestorów zazdrości posiadanych informacji.

 

—-kat—-

Znajdziecie nas na Twitterze: @BlogiBossaPl

Blogi biorą udział w głosowaniu na najlepszy blog 2018 r w ramach https://konkurs.investcuffs.pl/. Z góry dziękujemy za docenienie skali wiedzy, którą na naszych blogach prezentujemy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.