Wykres dnia: miłośnicy bessy

Obserwatorzy i analitycy są w dużej mierze zgodni co do tego, że bessa na amerykańskich akcjach nie stanowi odbicia rzeczywistej wartości spółek.

Jeśli tak, to być może obecne poziomy kursów stanowią dobrą okazję do zakupów dla inwestorów, dla których ryzyko eksplozji podaży nie stanowi problemu. Przy okazji skorzystałaby GPW, której brakuje dobrego impulsu do wyłamania oporów przed skokiem w górę.

Inwestujący zawsze podczas bessy chętnie się wymieniają wszelkimi sygnałami wspierającymi poglądy o zbyt nadmiernej wyprzedaży akcji. Zresztą jak inaczej mogliby się motywować w utrzymaniu cierpliwości, spadki zawsze popychają do poszukiwań wszelkich jaskółek wzrostów.

Takim sygnałem są statystyki tego, jak oceniają swoje firmy tzw. „insiderzy”, czyli zarządzający i menadżerowie wewnątrz korporacji, którzy kondycję i perspektywy swoich spółek znają znacząco lepiej niż inwestorzy z zewnątrz. I którzy oczywiście o tych informacjach muszą milczeć, ale nie przeszkadza to w tym, by mogli kupować na otwartym rynku akcje swoich chlebodawców w okresach niezakazanych prawem, czyli głównie poza terminami zbliżonymi do publikacji raportów finansowych.

Poniższy wykres pokazuje najnowsze statystyki kupna i sprzedaży akcji przez insiderów w USA:

Źródło: Washington Service

Niebieska krzywa to przebieg indeksu S&P500.

Brązowa pokazuje wskaźnik ilości kupujących insiderów do liczby sprzedających, sięgający w okolice poziomu 0,8 (lewa skala). Niebieska kropa na końcu to szacowany poziom za cały grudzień.

Jak można się zorientować po dolnym panelu, sprzedających (czerwone słupki) jest zwykle więcej niż kupujących (zielone słupki). Jednak ich proporcje stanowią całkiem niezły wskaźnik koniunktury.

Kiedy tylko indeks rynku spadał, proporcje zmieniały się na korzyść kupujących. Obecne, całkiem wysokie wskazania dogoniły (kropka na końcu) poziomy ostatni raz notowane w 2011 roku, gdy giełdy amerykańskie niemalże wpadły w bessę. Co ciekawe w takich momentach spadkowych obniża się też chęć sprzedaży przez posiadaczy akcji wewnątrz spółek.

Dla porównania – podczas silnych spadków na początku 2018 roku proporcje i dynamika kupujących wyglądały znacząco skromniej niż obecnie. A przecież to wtedy spółki spodziewały się ogromnych zastrzyków kapitału z powodu cięcia podatków.

Te zakupy to oczywiście zbyt mało by powstrzymać bessę, gdy ta się rozkręca na poważnie, ale daje pojęcie o nastrojach ludzi, którym wielu inwestorów zazdrości posiadanych informacji.

 

—-kat—-

Znajdziecie nas na Twitterze: @BlogiBossaPl

Blogi biorą udział w głosowaniu na najlepszy blog 2018 r w ramach https://konkurs.investcuffs.pl/. Z góry dziękujemy za docenienie skali wiedzy, którą na naszych blogach prezentujemy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.