Poniedziałek po zawieszeniu wojny

Wojna amerykańsko-chińska zawieszona, rynki w euforii! Tak powinny brzmieć doniesienia po dzisiejszej sesji, jeśli sytuacja na rynkach do końca dnia się utrzyma. Oczywiście chodzi o wojnę celną między USA i Chinami oraz weekendowe porozumienie dotyczące NIE WPROWADZANIA nowych ceł.

Obie strony dały sobie 90 dni na ustalenie wspólnego stanowiska dotyczącego handlu, transferu technologii, cyberkradzieży i jeszcze paru innych kwestii. W sytuacji, gdy do tego porozumienia nie dojdzie taryfy celne zostaną podwyższone przez USA z 10 do 25 procent.

Ciekawe na ile będziemy więc świadkami przedstawienia trwającego kwartał i wszelkich przecieków „udało się uzgodnić”, „nie udało się uzgodnić” oraz ich wpływu na zachowanie rynków. Na razie mamy hurraoptymizm – światowe rynki akcji dziś pootwierały się z lukami w górę.

W tym kontekście nadzieję (po raz to już który) budzi zachowanie polskiego rynku i poniedziałkowy wyskok notowań. Na WIG20 nie było to może takie spektakularne – ot raptem 20 pkt. w stosunku do zamknięcia w piątek i 10 pkt. od maksimum – ale już na kontraktach na indeks mieliśmy do czynienia z najwyższą wzrostową luką na otwarcie od początku 2018 roku.

Przypomnę tylko, że luka podczas otwarcia, to ta sytuacja, gdy kurs otwarcia jest wyższy niż wcześniejszego zamknięcia i maksimum lub niższy niż zamknięcia i minimum z dnia poprzedniego. Wiele tego rodzaju sytuacji na wykresach nie jest wychwytywana przez traderów, bowiem w ciągu dnia notowania wracają do obszaru notowań z sesji wcześniejszej, co neguje tak naprawdę jej istnienie. Niemniej pojawienie się takiej sytuacji – gwałtownego otwarcia poza zakresem notowań z dnia poprzedniego spędza sen z powiek wielu graczom. A czasem ta sytuacja jest zapominana przez wielu twórców systemów, zaskoczonych później w realnym handlu wynikami tym, co dzieje się z ich fantastycznym do niedawna mechanizmem.

Średnia wielkość luki na otwarciu w 2018 roku wyniosła – w przypadku wzrostów 12,4 pkt, zaś podczas dni spadkowych 16,6 pkt. Budzi więc spory szacunek to dzisiejsze otwarcie 45 punktów powyżej, czyli znacznie ponad trzykrotność tegorocznej średniej.

Na zamieszczonym diagramie widać rozkład luk w tym roku. Nie było ich zbyt wiele (spełniających warunek jak opisany wcześniej), niemniej zdarzały się. Dotychczas najbardziej bolesna (albo satysfakcjonująca w zależności od posiadanej pozycji) mogła być ta spadkowa z lutego, o rozpiętości 67 punktów.

Niemniej ta sytuacja to takie okresowe przypomnienie dla wszystkich działających na rynkach, że różnego rodzaju informacje i wydarzenia mogą w nieoczekiwany sposób wpłynąć na stan naszego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.