Wykres dnia: czerwony październik

Jaki wykres byłby najbardziej adekwatny na koniec krwawego tygodnia na giełdach całego świata?

Październik tkwi w zbiorowej świadomości inwestorskiej jako miesiąc krachów, ale te mogą się zdarzyć dowolnego innego miesiąca roku. Kiedy jednak mocne spadki rzeczywiście zdarzą się w październiku, to wyobraźnia pracuje ze zdwojoną siłą. Chyba niepotrzebnie. Kto nie spodziewał się nadejścia tych spadków i kogo one zaskoczyły?

Okazuje się, że zgodnie z inną tradycją zaskoczyły one… detalicznych inwestorów w USA. Banki inwestycyjne informują, że od miesięcy instytucje zwijają się stopniowo z rynku, a detaliści wręcz przeciwnie. Ich udział w tradycyjnych detalicznych ETFach rósł. Bloomberg pokazuje podobny wskaźnik –  udział gotówki na detalicznych rachunkach brokerskich:

Biała krzywa u góry wskazuje zmniejszający się udział gotówki, która szła na zakupy giełdowe, na dole wykres indeksu S&P500 dla porównania.

To już 100% reguła, że szczyty są wykupywane przez indywidualnych inwestorów, a odwrót rynku nastąpi w sytuacji odwrotnej, czyli wówczas gdy wyprzedaż akcji sięgnie zenitu (ilość gotówki maksymalna).

Czy to oznacza, że przed nami długa bessa, czy może ci detaliczni inwestorzy wcale się tym razem nie pomylili tym razem i weszliśmy tylko w okres korekty na  giełdach?

Wrzucę jedynie poglądowo wykres DAXa, tygodniowy:

źródło wykresu: finance.yahoo.com

Pisałem kilka tygodni temu w tej rubryce o formującej się formacji odwrotu. I mamy z niej idealne wybicie, które może potrwać długo. Póki co nie ma nawet sensu poszukiwać na dowolnych danych oznak odwrotu spadków, co jednak wcale nie znaczy, że nie może do niego dojść. A skoro technika nie pokazuje dla zatrzymania żadnych oznak, to gdzie ich szukać?

W fundamentach? Otóż kondycja spółek amerykańskich, które dyrygują nastrojami światowymi, nie wygląda aż tak źle jak wskazuje na to dynamika spadków, wskaźnik C/Z wyraźnie się unormował na niższych poziomach, i dlatego analitycy nie potrafią do końca zrozumieć, skąd taka gwałtowna wyprzedaż. W USA mieliśmy kilka genialnych kwartałów po cięciu podatków. W tej sytuacji najbardziej obwinionym wydaje się być… rynkowy sentyment. Dlaczego?

Bo w końcu rynek nie był w stanie znieść takiego nawarstwienia złych informacji: Azja w bessie, Chiny w kłopotach, Włochy się wygłupiają,  wojna taryfowa dopiero się rozkręca, koniunktura w UE wyraźnie się oziębiła, FED ściąga pieniądz z rynku i podnosi stopy, kryzys z Arabią Saudyjską… Nawet dobry stan gospodarki USA uznaje się w tych warunkach za przegrzanie. A wzrosty z lata za „odbicie zdechłego kota” (dead cat bounce).

Prawdopodobnie będziemy tonąć dalej. Ale niekoniecznie w kierunku gospodarczej recesji, to może być jedynie higieniczna bessa, co byłoby chyba najbardziej optymistyczną wersją dla posiadaczy akcji.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.