Gorączkowe szukanie przyczyny

I jak się Państwu podoba rynek po tąpnięciu? Ciekawostką jest brak zmiennej, którą można przypisać winę za wczorajsze zamieszanie. W efekcie trwa nerwowe poszukiwanie czynnika, którym nie tylko można byłoby wyjaśnić przecenę, ale głównie oprzeć ewentualne odbicie. Mglista natura wczorajszego spadku powoduje, iż takiego czynnika znaleźć nie można. Ciekawsze jest pytanie, czy przecena jest okazją do zakupów, czy może jednak wezwaniem do ucieczki.

Zrekapitulujmy wczorajsze rozdanie, z akcentem na rynki amerykańskie, które w poprzedni czwartek przejęły się wzrostem rentowności długu i wysłały impulsy spadkowe po świecie. Ciekawostką wczorajszej przeceny był solidarny spadek rynków akcji i rynku długu przy relatywnie spokojnej postawie dolara. Skupienie uwagi na akcjach powoduje, iż nieco mniej pytań wzbudza brak posilenia się spadkami papierów udziałowych rynku długu. Brak możliwości schowania się na rynku długu powinien był uczynić bezpieczną przystanią dolara, który jednak właściwie nie reagował na globalną przecenę, również na rynku surowcowym.

Ostatnia zmienna jest szczególnie ciekawa, bo faktyczne ignorowanie przez waluty zamieszania na rynkach akcji i rynku długi wskazuje na brak ucieczki w stronę gotówki i klasycznego dla przesileń scenariusza „cash is king”. Oczywiście nie można wykluczyć scenariusza, w którym podaż nabiera rozpędu, przecena powiększa dynamikę i dolar staje się znów królem. Dziś jednak dolar traci do euro, a złoty umacnia się do dolara i euro, więc ucieczka od ryzyka właściwie nie istnieje. Zamieszanie na rynkach akcji wydaje się izolowane, a surowce grają scenariusz, w którym nie widać zaniepokojenia obserwowanego na rynkach akcji.

Powyższy zarys układu sił jest sygnałem, iż przecena nie miała fundamentalnego korzenia i budowana było troszkę na emocjach i krótkookresowym sentymencie. Rynek zdaje się grać powtórkę z lutego, gdy zmiana na rynku pracy stała się bazą do spuszczenia powietrza ze styczniowej euforii, która zaskoczyła nawet największych optymistów. Zatem – hurtowo odpowiadając na pytania, na które wszyscy musimy odpowiadać – nie, moim zdaniem, to nie jest początek bessy. Nie, to nie jest powtórka z lutego. Za chwilę giełdy przejdą najważniejszy test wiarygodności spółek i sentymentu inwestorów w postaci spotkania z sezonem publikacji wyników za III kwartał.

Prognozy w przypadku Wall Street są ciągle imponujące i mówią o średnim wzroście zysków dla koszyka S&P500 o 21 procent. Nawet po odjęciu 10 punktów procentowych w postaci prezentu niższego opodatkowania zostaje godne szacunku 11 procent. Kluczem naprawdę jest raczej to, jak będzie prezentowała się perspektywa na przyszłość i głównie od tej zmiennej zależy, czy wczorajsze tąpnięcie było okazją do zakupów w perspektywie powiedzmy roku, czy tylko kolejnych trzech miesięcy. Warto zatem zachować spokój i czekać na wspomniany wyżej test siły rynku w kontekście wyników spółek.

8 Komentarzy

 1. GZalewski

  na jakimś amerykańskim serwisie wczoraj widziałem tytuł "każdy boi się czegoś innego" jako podsumowanie tego co się działo.
  Nie kliknąłem, ale to chyba nieźle opisuje stan.

  1. pit

   A ja przez ostatnie tygodnie zastanawiałem się jak i czy SP500 bo tylko to analizuje /rzadko zresztą i z sentymentu do dni minionych/ zarespektuje poziom 2900 z małym haczykiem, który akurat dla mnie był istotny po wsześniejszym barowaniu się i pokonaniu przez tenże indeks poziomu 2150.
   No i zarespektował w dośc fajnym stylu.
   O tym czy to bessa czy nie to za wcześnie wyrokować , ale poziom jak najbardziej OK.
   I skoro Adam pisze o niezagrożonych wzrostach /bo cash itd/ , a Kathay wcześniej wykopał jakiś wskaźnik uzasadniający dalsze wzrosty to nie ma strachu i wszystko stać się może.

   1. GZalewski

    też to widzę.
    Okazja do kupna
    Nic nie uzasadnia takiej przeceny
    nie wydaje się, by bessa miała się zacząć już teraz
    odreagowanie na giełdach za kilka tygodni

    to kilka tytułów. W każdym razie, jest zmienność, jest ciekawie

    1. pit

     Mnie fascynuje tutaj taki klasyczny utworzony fraktal wg teorii ELiota.
     Zresztą można by tu obdzielić także takich klasyków jak Dow czy Wyckoffa i też by wyszło podobnie.
     W mniejszych interwałach to działa na rzecz nadchodzącej bessy /korekty/, natomiast tu jest to prawie wiek.
     Wszystkie założenia sa spełnione podręcznikowo , a poziom 2900 jest bardzo prawdopodobnym miejscem potencjalnego odwrotu .
     Aczkolwiek potwierdzenie /zwiekszenie prawdopodobieństwa/ tego wymagałoby przeciecia w dół poziomu 2500 do którego jeszcze daleko wiec nie czas dzielić skóry.
     Takie uroki tak dużej skali 🙂
     To jest niezwykle dla mnie interesujące znaleźć się w miejscu potencjalnego przełomu tym nie mniej na rocznym interwale trzeba się uzbroić w cierpliwość bo takie spadki jak ostatnio niczego jeszcze nie przesądzają, aczkolwiek miło widzeć jak poziom jest respektowany pomimo braku innych "racjonalnych" przyczyn na horyzoncie.

    2. JL

     Tymczasem T. Basso: "What do I do now?" My answer, "A trading strategy should handle up, down AND sideways markets. This is down. Should already know what to do! Execute and ETR!".

 2. Deo Gratias

  Gdybym miał zacytować klasyka, to byliby to:
  1. Wiesław R.: "To tylko korekta"
  2. (nie wiem co to za klasyk i jak brzmi cytat), ale byłoby to: proszę o odpowiedzialne dziennikarstwo, a nie tak jak w 2007/2008, gdy niektórzy nieodpowiedzialni straszyli spadkami.

 3. zebra

  Panie Adamie czy mógłby Pan się odnieść do naszego wig20 w kontekście perspektyw i ostatniej podwyżki ratingu?

 4. Adam Stańczak

  @ zebra

  Bez znaczenia – odnosi się do rynku długu, a nie spółek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.