W poniedziałek rynki ruszą do gry w nowym i jednocześnie finałowym kwartale roku. Historycznie rzecz biorąc słuszne są oczekiwania, iż światowe giełdy będą szukały zwyżek. Pytanie, na kogo postawić na ostatnie prostej? Naszym wykresem na niedzielę jest ucieczka Wall Street, która otwiera szansę reszcie świata.
Poniższy wykres prezentuje dywergencję, jaka pojawiła się w zachowaniu rynku amerykańskiego – utożsamionego na potrzeby notki z indeksem S&P500 – z koszykiem iShares MSCI World ETF w perspektywie year-to-date. Jak widać poważne rozejście pojawia się w ostatnim kwartale, w którym Wall Street uciekła reszcie świata oddalając się w optymizmie. W efekcie tegoroczna zmiana np. niemieckiego DAX-a wynosi -5,2 procent, gdy DJIA rośnie o 7 procent. Pytanie, które zadają sobie inwestorzy sprowadza się teraz do alternatywny: czy Wall Street wejdzie w fazę konsolidacji i pozwoli dogonić się reszcie świata, czy może jednak to Wall Street poszuka korekty i wróci do średniej światowej. Osobiście skłaniałbym się do scenariusza, iż na ostatniej prostej inwestorzy będą raczej kupowali wygranych niż przegranych, ale relatywnie słabsza postawia świata sprzyja mojemu zamiłowaniu do kupowania na korektach.
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.