Wykres dnia: EUR/USD po 1.30?

Grający na walutowej parze Euro/Dolar dostają szału ponieważ rynek zakleszczył się w wielotygodniowym trendzie bocznym i nie potrafi z niego wyjść, generując mylne sygnały.

Mój ulubiony Bloomberg idzie więc z pomocą, pokazując co o przyszłości kursu myślą największe banki świata. Gdyby brać pod uwagę ich wcześniejsze rekomendacje, to i tę trzeba być może brać jako sygnał tego, co się nie zdarzy. Ale spójrzmy, co proponują one na kolejne miesiące:

Źródło: bloomberg.com

Biorąc pod uwagę, że trendy raczej mają tendencję do kontynuacji niż odwrotu, można by uznać ten właśnie scenariusz za prawdopodobny – po prostu mamy konsolidację (przerwę) w trendzie wzrostowym, wybicie w górę nie byłoby niczym niespodziewanym.

Cóż, jednak z technicznego punktu widzenia spadków również nie można wykluczyć do czasu rzeczywistego wybicia. Kurs już raz wyszedł w dół z wierzchołkowej formacji M pod koniec lutego, ale nie było ciągu dalszego, co strasznie zdenerwowało grających. Było to bowiem tylko wytrząsanie stopów i wpuszczanie w krótkie pozycje najbardziej niecierpliwych.

Skoro technika nie pomaga póki co, to potrzeba jakieś sensownej narracji. Co oferują w tym zakresie owe banki?

Zawsze dominującym czynnikiem jest parytet stóp procentowych. Amerykanie mają wyraźną ścieżkę ich podnoszenia, Europa niedługo kończy program skupu aktywów, a o podwyżkach stóp dopiero się przebąkuje od 2019 roku. Teoretycznie od dawna więc to dolar powinien być skupowany, a mamy trend odwrotny. Banki twierdzą, że tak jest OK. i już same oczekiwania na ruchy banku europejskiego kreują popyt na Euro. Hmmm…

Tłumaczą również ten trend lepszym pod względem jakości długiem europejskim i sentymentem do Euro gdy wraca apetyt na ryzyko. To już bardziej przekonuje.

Po trzecie – inwestycje portfelowo uciekały z Europy w poprzednie lata, a teraz trwa ich powrót.

Mam wrażenie, że to nieco usilne krojenie narracji pod ruch pieniądza. Niech więc raczej wykres sam pokaże, w którą stronę chce płynąć pieniądz.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.