Wykres dnia: EUR/USD po 1.30?

Grający na walutowej parze Euro/Dolar dostają szału ponieważ rynek zakleszczył się w wielotygodniowym trendzie bocznym i nie potrafi z niego wyjść, generując mylne sygnały.

Mój ulubiony Bloomberg idzie więc z pomocą, pokazując co o przyszłości kursu myślą największe banki świata. Gdyby brać pod uwagę ich wcześniejsze rekomendacje, to i tę trzeba być może brać jako sygnał tego, co się nie zdarzy. Ale spójrzmy, co proponują one na kolejne miesiące:

Źródło: bloomberg.com

Biorąc pod uwagę, że trendy raczej mają tendencję do kontynuacji niż odwrotu, można by uznać ten właśnie scenariusz za prawdopodobny – po prostu mamy konsolidację (przerwę) w trendzie wzrostowym, wybicie w górę nie byłoby niczym niespodziewanym.

Cóż, jednak z technicznego punktu widzenia spadków również nie można wykluczyć do czasu rzeczywistego wybicia. Kurs już raz wyszedł w dół z wierzchołkowej formacji M pod koniec lutego, ale nie było ciągu dalszego, co strasznie zdenerwowało grających. Było to bowiem tylko wytrząsanie stopów i wpuszczanie w krótkie pozycje najbardziej niecierpliwych.

Skoro technika nie pomaga póki co, to potrzeba jakieś sensownej narracji. Co oferują w tym zakresie owe banki?

Zawsze dominującym czynnikiem jest parytet stóp procentowych. Amerykanie mają wyraźną ścieżkę ich podnoszenia, Europa niedługo kończy program skupu aktywów, a o podwyżkach stóp dopiero się przebąkuje od 2019 roku. Teoretycznie od dawna więc to dolar powinien być skupowany, a mamy trend odwrotny. Banki twierdzą, że tak jest OK. i już same oczekiwania na ruchy banku europejskiego kreują popyt na Euro. Hmmm…

Tłumaczą również ten trend lepszym pod względem jakości długiem europejskim i sentymentem do Euro gdy wraca apetyt na ryzyko. To już bardziej przekonuje.

Po trzecie – inwestycje portfelowo uciekały z Europy w poprzednie lata, a teraz trwa ich powrót.

Mam wrażenie, że to nieco usilne krojenie narracji pod ruch pieniądza. Niech więc raczej wykres sam pokaże, w którą stronę chce płynąć pieniądz.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.