Naszym wykresem na niedzielę była spółka Facebook, ale zamieszanie wokół sektora jest coraz większe. Nordea Bank zakazał właśnie powiększania pozycji na akcjach Facebooka zarządzającym funduszami grupy, a podaż zaczyna mocno uderzać w inne spółki sektora. W efekcie Nasdaq Composite leci na południe ciągnięty przez spółki FANG, które z lokomotyw hossy stały się liderami korekty. Jeśli dołożyć do tego informacje o wypadkach samochodów Tesli i Ubera, to trudno nie odnotować, iż klimat wokół nowych technologii uległ dalszemu pogorszeniu.

Wykres kwartalny Nasdaqa Composite wygląda cudownie. Mocny spadek z rekordów hossy i nieudana próba wyhamowania przeceny w strefie 7000 pkt. łączą się ze świecą, która u techników wywołuje zarówno zaniepokojenie, jak i swędzenie klawisza enter. Nie ma wątpliwości, iż spółki technologiczne dawno nie miały tak złej prasy, a nigdy nie doświadczyły również mocnego zwątpienia w ich model biznesowy. Świat zaczął się przyglądać na czym właściwie Facebook, Google i inne złote dzieci Krzemowej Doliny zarabiają pieniądze i odpowiedzi, które dają się słyszeć nie zadowalają konsumentów i polityków.

(źródło: stooq.pl)

Doszło do tego, iż prezes Apple uznał, iż czas robienia biznesu w Internecie bez regulacji tego, jak zarządza się danymi minął. Na plan drugi zeszły integrujące czynniki sieci, a na plan pierwszy pozbawiające prywatności. Oczywiście Facebook zaczyna zarządzać kryzysem tak, jak należy zarządzać kryzysem, ale mleko zostało rozlane i politycy zwyczajnie nie odpuszczą już tematu, na którym mogą zbudować kilka minut sławy. Zwłaszcza, iż do klientów-wyborców dociera wreszcie, iż dostawanie czegoś za darmo oznacza zwykle, iż to Ty jesteś towarem, którym się handluje i sprzedałeś się zwyczajnie tanio.

Nie bójcie się jednak, z tego szumu nie wyniknie wiele. Dane o ludziach w sieci będą zbieranie, bo nigdy wcześniej biznes nie miał tak dobrego narzędzia do marketingu i zwyczajnie nie da się z tego zrezygnować. Amerykańskie spółki technologiczne nie mogą wycofać się z zajętego pola, bo w kolejce czekają inni – głównie Chińczycy – których regulacje świata zachodniego zwyczajnie w tej kwestii nie będą obowiązywały. Dane dalej będą gromadzone na masową skalę i dalej sieć będzie zbierała każdy strzępek waszej aktywności. Nazwy się zmienią, więcej będzie kar, ale biznes pozostanie bez zmian.

Można założyć, iż regulacja działalności wielkich graczy w Internecie powieli znany z innych branż – również finansowej – schemat, w którym nadzór i regulacje nie będą nadążały za innowacyjnością nowych narzędzi kreowanych przez graczy. Gdzieś tam po drodze pojawi się klasyczny z branży finansowej listek figowy w postaci różnego typu akceptacji wstępnej przez klientów i pociąg wyjdzie z zakrętu z jeszcze większą siłą. Zmianie ulegnie jednak postrzeganie spółek technologicznych. Faza optymistyczna skończyła się właśnie globalnym uświadomieniem, iż romantycy z Doliny Krzemowej okrzepli na tyle w biznesie, iż już nie mogą chodzić po świecie pod sztandarem „Don’t be evil”.

Wesołych Świąt!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.