Wykres dnia: Tak boli Bitcoin

Bitcoin oblał kolejny test rynkowej siły. Alternatywa dla złota i tradycyjnej gotówki miała stabilizować portfele lepiej niż złoto, ale jak przyszedł czas prawdziwego testu okazała się ledwie kolejnym „aktywem”, które poddane jest presji w ramach modelu ucieczki od ryzyka.

Zwolennicy umieszczania krytpoaktywów w portfelach stają przez trudnym zadaniem uzasadnienia dalszego posiadana BTC i innych tego typu wynalazków. Mocny spadek Bitcoina w czasie, gdy na giełdy zawitała najmocniejsza w ostatniej historii korekta połączony z wielką zmiennością czyni BTC zwyczajnie nieużytecznym, a nawet szkodliwym dla inwestorów poważnie traktujących dywersyfikację i nakaz posiadania portfela z papierami o niskiej korelacji. BTC powiększa zmienność i w obecnej sytuacji dokłada strat, gdy miał być „lekiem na całe zło i nadzieją na przyszły rok”.

Poniższy wykres pokazuje wartość hipotetycznego portfela złożonego  z WIG20 i BTCPLN w startowej relacji około 9:1 na przestrzeni roku. Jak widać, w pewnym momencie BTCPLN urósł w portfelu do przeszło 50 procent. Kolejną fazą jest ból straconej okazji do realizacji zysków, która zastąpiła znaną z poprzednich notek na blogach fazę FOMO.  Możemy domyślać się, co czują posiadacze BTC. Dla większość jest to zapewne pierwsze doświadczenie z karą za brak dywersyfikacji i wyrównywania relacji między aktywami w portfelu. Pozostaje tylko wyciągnięcie wniosków na przyszłość i podziękowanie za kosztowną lekcję od rynku.

1 Komentarz

  1. Marcin

    Przy 9:1 – widac jak mozna na BTC zarobic. Dzis zreszta ten wykres wygladal by juz deko inaczej, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.