Wykres dnia: Tak boli Bitcoin

Bitcoin oblał kolejny test rynkowej siły. Alternatywa dla złota i tradycyjnej gotówki miała stabilizować portfele lepiej niż złoto, ale jak przyszedł czas prawdziwego testu okazała się ledwie kolejnym „aktywem”, które poddane jest presji w ramach modelu ucieczki od ryzyka.

Zwolennicy umieszczania krytpoaktywów w portfelach stają przez trudnym zadaniem uzasadnienia dalszego posiadana BTC i innych tego typu wynalazków. Mocny spadek Bitcoina w czasie, gdy na giełdy zawitała najmocniejsza w ostatniej historii korekta połączony z wielką zmiennością czyni BTC zwyczajnie nieużytecznym, a nawet szkodliwym dla inwestorów poważnie traktujących dywersyfikację i nakaz posiadania portfela z papierami o niskiej korelacji. BTC powiększa zmienność i w obecnej sytuacji dokłada strat, gdy miał być „lekiem na całe zło i nadzieją na przyszły rok”.

Poniższy wykres pokazuje wartość hipotetycznego portfela złożonego  z WIG20 i BTCPLN w startowej relacji około 9:1 na przestrzeni roku. Jak widać, w pewnym momencie BTCPLN urósł w portfelu do przeszło 50 procent. Kolejną fazą jest ból straconej okazji do realizacji zysków, która zastąpiła znaną z poprzednich notek na blogach fazę FOMO.  Możemy domyślać się, co czują posiadacze BTC. Dla większość jest to zapewne pierwsze doświadczenie z karą za brak dywersyfikacji i wyrównywania relacji między aktywami w portfelu. Pozostaje tylko wyciągnięcie wniosków na przyszłość i podziękowanie za kosztowną lekcję od rynku.

[Głosów:12    Średnia:4.7/5]

1 Komentarz

  1. Marcin

    Przy 9:1 – widac jak mozna na BTC zarobic. Dzis zreszta ten wykres wygladal by juz deko inaczej, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *