Wykres dnia: Tak boli Bitcoin

Bitcoin oblał kolejny test rynkowej siły. Alternatywa dla złota i tradycyjnej gotówki miała stabilizować portfele lepiej niż złoto, ale jak przyszedł czas prawdziwego testu okazała się ledwie kolejnym „aktywem”, które poddane jest presji w ramach modelu ucieczki od ryzyka.

Zwolennicy umieszczania krytpoaktywów w portfelach stają przez trudnym zadaniem uzasadnienia dalszego posiadana BTC i innych tego typu wynalazków. Mocny spadek Bitcoina w czasie, gdy na giełdy zawitała najmocniejsza w ostatniej historii korekta połączony z wielką zmiennością czyni BTC zwyczajnie nieużytecznym, a nawet szkodliwym dla inwestorów poważnie traktujących dywersyfikację i nakaz posiadania portfela z papierami o niskiej korelacji. BTC powiększa zmienność i w obecnej sytuacji dokłada strat, gdy miał być „lekiem na całe zło i nadzieją na przyszły rok”.

Poniższy wykres pokazuje wartość hipotetycznego portfela złożonego  z WIG20 i BTCPLN w startowej relacji około 9:1 na przestrzeni roku. Jak widać, w pewnym momencie BTCPLN urósł w portfelu do przeszło 50 procent. Kolejną fazą jest ból straconej okazji do realizacji zysków, która zastąpiła znaną z poprzednich notek na blogach fazę FOMO.  Możemy domyślać się, co czują posiadacze BTC. Dla większość jest to zapewne pierwsze doświadczenie z karą za brak dywersyfikacji i wyrównywania relacji między aktywami w portfelu. Pozostaje tylko wyciągnięcie wniosków na przyszłość i podziękowanie za kosztowną lekcję od rynku.

1 Komentarz

  1. Marcin

    Przy 9:1 – widac jak mozna na BTC zarobic. Dzis zreszta ten wykres wygladal by juz deko inaczej, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.