Wykres dnia: funt kocha brexit

Czy funt rośnie w siłę dzięki dobrej gospodarce na Wyspach, czy po prostu dolar oddaje mu pola z pomocą amerykańskich oficjeli?

Bez względu na odpowiedź, w ręce wpadł mi świetny przykład tego, o czym właśnie rozprawiałem w swoich ostatnich wpisach: przecenia się siłę posiadania „znakomitych” informacji przez zawodowców.

Poniższy wykres pochodzi z serwisu Bloomberg i pokazuje prognozy rozwoju kursu funt/dolar od 15 stycznia do końca marca tego roku:

Źródło: Bloomberg.com

Biała strzałka to uśrednione przewidywania profesjonalistów odpytywanych przez Bloomberg. Natomiast czerwona strzałka pokazuje, że autorami tej prognozy są analitycy z banku JP Morgan.

Uzasadnienie tych ostatnich?

Rynek się myli obstawiając, że będą jeszcze 2 podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii, a poza tym to nadchodzi inflacja, spowolnienie gospodarcze, a Brexit wcale nie wygląda malowniczo. Funt powinien słabnąć do poziomu ok. 1,30.

Co na to rynek?

Cóż, chwilowo „gest Kozakiewicza”. Tak wygląda to na piątek 26 stycznia:

Dodałem dla jasności strzałkę „JP Morgana”.

Jak mówi stare powiedzenie giełdowe:

1.   Rynek ma zawsze rację

2.   Jeśli nie ma racji, to patrz punkt pierwszy.

Nie znaczy to jeszcze, że przewidywania analityków się nie sprawdzą w kolejnych tygodniach, co dałoby całkiem przyjemny zysk.

Jedna rzecz to prognoza, inna to realne transakcje. W bankach powinny działać „chińskie mury” i dealerzy oraz traderzy zwykle mają swoje własne poglądy, być może nawet przeciwne niż analitycy i strategowie.

Ciekawostka: jeden z banków – ING – poprowadził strzałkę zdecydowanie do góry, ku poziomowi 1,58.

Medames, Messieurs, place your bets please!

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.