Spadek zapasów ropy w USA oraz cięcie limitów wydobywczych przez OPEC skutecznie wywindowało ceny ropy obu rodzajów powyżej 60 USD za baryłkę i trend póki co wskazuje na to, że latem ceny na stacjach mocno wzrosną.

Tak przynajmniej scenariusz jest możliwy z punktu widzenia Analizy technicznej. Tym bardziej, że Chiny mocno zredukowały zapasy, które przypuszczalnie będą chciałby odbudować, a przy okazji stworzyły swoją własną giełdę kontraktów na ropę. Dalsze wzrosty mogą zaburzyć chwilowo lub na dłużej działania największych graczy na tym rynku.

Proszę spojrzeć na 15 letni wykres kontraktów terminowych na ropę Crude Oil, notowanych w Chicago (skala liniowa, dane w układzie miesięcznym):

źródło: barchart.com

Mamy tu klasyczną formację odwrócenia trendu spadkowego czyli „Odwróconą głowę z ramionami” (RGR). Zaznaczyłem na czerwono linię jej podstawy. Z pomiarów potencjalnych zasięgów minimalnych równych wysokości samej formacji można by wywnioskować, że możliwy jest rajd do ok. 75 USD.

Czy dojście do tego poziomu lub wyżej jest możliwe? Może być trudne jeśli spojrzeć na przekrój pozycji różnych grup inwestorów zaangażowanych w trading.

Proszę spojrzeć na słupki zielono-czerwone na panelu bezpośrednio pod wykresem ceny. Pokazują one obroty. Praktycznie od połowy 2017 roku mamy obecną falę trendu wzrostowowego robioną na spadającym wyraźnie wolumenie. To zawsze oznacza ukrytą słabość rynku. Tym bardziej, że rośnie ilość otwartych pozycji (fioletowa krzywa w tym samym panelu). Prosta matematyka wskazuje, że coraz więcej inwestujących wchodzi na ten rynek i decyduje się utrzymać pozycję na dłużej.

Po drugie spójrzmy na kolejny panel z podziałem na 3 grupy traderów, gdzie na zielono mamy pokazaną rekordową historycznie ilość długich pozycji wśród największych spekulantów, głównie zarządzających funduszami. To wprawdzie rekord, ale zrobiony w dużej mierze przez to, że nowy kapitał włączył się do gry na wzrosty.

Taki układ oznacza, że do dalszych wzrostów może w najbliższym czasie zabraknąć paliwa, nie będzie bowiem za chwilę nowych chętnych do kupna, popyt się wypala. A ekstremalne wychylenie w górę lub w dół ilości pozycji netto największej grupy spekulantów zawsze kończy się  spadkiem cen i ilości pozycji na jakiś czas. To zapowiada wkrótce korektę (do czerwonej linii), co technicznie byłoby klasycznym ruchem powrotnym przed dalszymi (być może) wzrostami.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.