Statystyczne i techniczne spojrzenie na nasz indeks blue chipów, czyli WIG20.
Zaczniemy technicznie. Próbowałem objąć aktualną sytuację jakimiś sensownymi liniami trendu lub podstawy formacji:
Patrząc na wielomiesięczną linię trendu – zieloną – teoretycznie mieliśmy już wyłamanie w dół, jednakże tego rodzaju linie są zwykle wielokrotnie korygowane z biegiem czasu, więc mógł to być fałszywy sygnał.
Może więc linia czerwona? Byłaby to podstawa formacji odwrócenia – RGR lub potrójnego szczytu, jak kto woli, następstwa są jednakowe. Również było przełamanie i powrót do formacji.
I linia niebieska – być może to dopiero wstęp do jakiejś szerszej i bardziej złożonej formacji odwrócenia?
To wszystko jedynie dywagacje, których najlepszym weryfikatorem okaże się jak zwykle… czas. To jedna z najbardziej dotkliwych niedogodności użycia intuicyjnych narzędzi technicznych. Doświadczenie ani wiedza i biegłość w Analize technicznej niewiele mogą tu pomóc. Ja również nie potrafię tego jednoznacznie rozstrzygnąć. Linia niebieska jest najbardziej odległa w chronologii, więc zanim można było ją dorysować mieliśmy mimo wszystko wybicie w dół zmieniające trend. Być może fałszywe, trudno, na tym polega ryzyko tradingu.
Zobaczmy więc dla poszukania nadziei statystyki wszystkich grudniów w historii danych WIG20:
Diagram górny to miesięczne zmiany grudniowe indeksu w poszczególnych latach. Nie ma specjalnej prawidłowości, to nie jest miesiąc jakichś nadzwyczajnych rajdów mikołajowo-gwiazdkowo-koniec_rokowych. 9 z 23 lat okazały się one stratne. Na diagramie dolnym mamy zmiany inwestycji 1000 zł dokonywane z założeniem, że kupujemy otwarcie pierwszej sesji każdego grudnia i zamykamy pozycję na zamknięcie ostatniej sesji tego samego miesiąca. Mimo wszystko była to zyskowna inwestycja w przekroju 23 lat od 1994 roku. Czego i tym razem wszystkim życzę!
—kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.