Wykres dnia: GPW- przełamanie czy nadal flauta?

Statystyczne i techniczne spojrzenie na nasz indeks blue chipów, czyli WIG20.

Zaczniemy technicznie. Próbowałem objąć aktualną sytuację jakimiś sensownymi liniami trendu lub podstawy formacji:

Patrząc na wielomiesięczną linię trendu – zieloną – teoretycznie mieliśmy już wyłamanie w dół, jednakże tego rodzaju linie są zwykle wielokrotnie korygowane z biegiem czasu, więc mógł to być fałszywy sygnał.

Może więc linia czerwona? Byłaby to podstawa formacji odwrócenia – RGR lub potrójnego szczytu, jak kto woli, następstwa są jednakowe. Również było przełamanie i powrót do formacji.

I linia niebieska – być może to dopiero wstęp do jakiejś szerszej i bardziej złożonej formacji odwrócenia?

To wszystko jedynie dywagacje, których najlepszym weryfikatorem okaże się jak zwykle… czas. To jedna z najbardziej dotkliwych niedogodności użycia intuicyjnych narzędzi technicznych. Doświadczenie ani wiedza i biegłość w Analize technicznej niewiele mogą tu pomóc. Ja również nie potrafię tego jednoznacznie rozstrzygnąć. Linia niebieska jest najbardziej odległa w chronologii, więc zanim można było ją dorysować mieliśmy mimo wszystko wybicie w dół zmieniające trend. Być może fałszywe, trudno, na tym polega ryzyko tradingu.

Zobaczmy więc dla poszukania nadziei statystyki wszystkich grudniów w historii danych WIG20:

Diagram górny to miesięczne zmiany grudniowe indeksu w poszczególnych latach. Nie ma specjalnej prawidłowości, to nie jest miesiąc jakichś nadzwyczajnych rajdów mikołajowo-gwiazdkowo-koniec_rokowych. 9 z 23 lat okazały się one stratne. Na diagramie dolnym mamy zmiany inwestycji 1000 zł dokonywane z założeniem, że kupujemy otwarcie pierwszej sesji każdego grudnia i zamykamy pozycję na zamknięcie ostatniej sesji tego samego miesiąca. Mimo wszystko była to zyskowna inwestycja w przekroju 23 lat od 1994 roku. Czego i tym razem wszystkim życzę!

—kat—

[Głosów:10    Średnia:2.7/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *