Wykres dnia: GPW- przełamanie czy nadal flauta?

Statystyczne i techniczne spojrzenie na nasz indeks blue chipów, czyli WIG20.

Zaczniemy technicznie. Próbowałem objąć aktualną sytuację jakimiś sensownymi liniami trendu lub podstawy formacji:

Patrząc na wielomiesięczną linię trendu – zieloną – teoretycznie mieliśmy już wyłamanie w dół, jednakże tego rodzaju linie są zwykle wielokrotnie korygowane z biegiem czasu, więc mógł to być fałszywy sygnał.

Może więc linia czerwona? Byłaby to podstawa formacji odwrócenia – RGR lub potrójnego szczytu, jak kto woli, następstwa są jednakowe. Również było przełamanie i powrót do formacji.

I linia niebieska – być może to dopiero wstęp do jakiejś szerszej i bardziej złożonej formacji odwrócenia?

To wszystko jedynie dywagacje, których najlepszym weryfikatorem okaże się jak zwykle… czas. To jedna z najbardziej dotkliwych niedogodności użycia intuicyjnych narzędzi technicznych. Doświadczenie ani wiedza i biegłość w Analize technicznej niewiele mogą tu pomóc. Ja również nie potrafię tego jednoznacznie rozstrzygnąć. Linia niebieska jest najbardziej odległa w chronologii, więc zanim można było ją dorysować mieliśmy mimo wszystko wybicie w dół zmieniające trend. Być może fałszywe, trudno, na tym polega ryzyko tradingu.

Zobaczmy więc dla poszukania nadziei statystyki wszystkich grudniów w historii danych WIG20:

Diagram górny to miesięczne zmiany grudniowe indeksu w poszczególnych latach. Nie ma specjalnej prawidłowości, to nie jest miesiąc jakichś nadzwyczajnych rajdów mikołajowo-gwiazdkowo-koniec_rokowych. 9 z 23 lat okazały się one stratne. Na diagramie dolnym mamy zmiany inwestycji 1000 zł dokonywane z założeniem, że kupujemy otwarcie pierwszej sesji każdego grudnia i zamykamy pozycję na zamknięcie ostatniej sesji tego samego miesiąca. Mimo wszystko była to zyskowna inwestycja w przekroju 23 lat od 1994 roku. Czego i tym razem wszystkim życzę!

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.