Ryzykowny spadek zmienności

Wall Street na historycznych maksimach i VIX szorujący na historycznych minimach dają niebezpieczną mieszankę.

Obserwujący stale rynki amerykańskie mają ostatnio łatwe zadanie. Handel jest jednokierunkowy i nie ma właściwie zmiennej, która jest w stanie przecenić rynek. W istocie rynek nie daje wielu okazji do szukania swojej szansy na korekcie i nawet płytkie cofnięcia wywołują ataki głodnych byków. Pochodną jest radykalny spadek zmienności, który mierzony indeksem VIX szoruje na historycznie niskich poziomach. Czas na dawkę dziegciu w tej beczce miodu.

Przed trzema laty na naszych blogach pojawiła się teza, iż inwestorzy są tak mocno rozpieszczeni brakiem zmienności, iż nawet lekki wzrost zmienności owocuje nerwowymi pytaniami o wyczerpanie trendu i zwrot na rynku, który niemal zawsze poprzedza niska zmienność. Ponowne spojrzenie na zmienność w USA mierzoną indeksem VIX pokazuje, iż dzisiejsze rozpieszczenie brakiem zmienności jest jeszcze większe, więc potencjalny powrót zmienności będzie owocował równie nerwowymi reakcjami.

(Źródło: https://fred.stlouisfed.org/)

W istocie na niską zmienność trzeba patrzeć również przez pryzmat zaufania rynku do trendu. Kiedy handel robi się jednokierunkowy zmienność spada. Spadek zmienności można więc utożsamiać z ryzykiem nadmiernego zaufania inwestorów do trendu. Nie ma przypadku w tym, iż naprawdę mocne zwroty na rynkach były poprzedzone spadkami zmienności, bo rynkowa większość grała w byczym obozie. Kapitulacja niedźwiedzi zwykle poprzedza finalną fazę hossy i rynek pędzi na północ czasami sięgając stanu euforycznego, a czasami dmuchając bańkę spekulacyjną.

W obecnej sytuacji daleko giełdom do euforii i jakiegoś spektakularnego bąbla, ale radykalny spadek zmienności musi być traktowany w kategoriach ostrzeżenia. Pozytywnym elementem całości jest fakt, iż ewentualny wzrost zmienności będzie okazją do zakupów. Dla graczy szukających swojej szansy na przecenach skoki zmienności nie są krachami, ale naturalnymi stanami rynku, które owocują urealnieniem wycen i stają się wezwaniem do zebrania z parkietu walorów rzuconych przez rozpieszczonych nadmiernym spadkiem zmienności. Pozostaje tylko czekać, na poparzenie się byków rozpieszczonych własnym optymizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.