Na deser zostawiłem jeszcze jeden rodzaj analizy, który może pomóc w tradingu czy inwestowaniu w Bitcoiny:

ANALIZA TECHNICZNA

Tego rodzaju analizę można w zasadzie stosować do wszystkich instrumentów, na których istnieje przynajmniej minimalna zmienność notowań i cykliczne trendy. Nie inaczej wygląda to więc i w przypadku Bitcoina.

Inna sprawa, czy owa A.T. w tym przypadku działa, lub mówiąc bardziej profesjonalnym językiem – czy dostarcza jakiejś przewagi (pozytywnej wartości oczekiwanej)? Jak najbardziej powinna być skuteczna w rękach kogoś, kto wie jak w A.T. ową przewagę znaleźć, w powiązaniu z odpowiednim zarządzaniem ryzykiem i kapitałem. I z pewnością dużo efektywniej można zrobić to w przypadku instrumentów pochodnych, jak choćby kontraktów CFD na Bitcoina (mniejszy nominał, lewarowanie, szybkość transakcji).

Z pewnością A.T. w bitcoinowym przypadku wygląda dość specyficznie i obciąża ją małe skrzywienie. Polega ono na tym, że w związku z niedługim okresem istnienia mamy do dyspozycji mało danych, a przy tym układają się one w dryf wznoszący. Poza kilkoma silnymi korektami, nie było okresu dłuższych spadków typowo bessowych, nie wszystkie narzędzia z zakresu A.T. będą tu adekwatnie pokazywać swoją efektywność. A przy tym skala, szybkość i przebieg korekt porażają siłą i zmiennością, co może prowadzić na myślowe i decyzyjne manowce. Na dobrą sprawę jak dotąd jedyna skuteczna strategia polegała na „kup i trzymaj bez względu na to, co widzisz na obrazku”, ale z perspektywy czasu to myślenie obciążone błędem iluzji (a dokładnie błędem myślenia wstecznego). Ani nie sposób prognozować jak długo ta bańka będzie pompowana, ani jak korekty odróżnić od rzeczywistej bessy czy krachu.

Na próbę zamiast tego coś prostego – formacje. Właśnie przebrnęliśmy przez kilkutygodniową, przepotężną, łamiącą kręgosłupy formację odwrócenia, czyli RGR:

Mamy teraz powrót do linii wybicia, ale w zasadzie cały teoretyczny zasięg wybicia w dół już się zrealizował w 3 dni. Cóż, działa więc … 🙂 I chyba się nie pomylę ryzykując stwierdzenie, że zdecydowana większość obserwujących ten rynek spodziewa się… powrotu do monstrualnych wzrostów. Tu potrzeba więc albo opaski na oczy i stopery na uszy, aby się nie przejmować żadnymi informacjami, albo szerokich stopów i niskich wielkości pozycji, aby nie zostawać wyrzuconym co po chwilę w rynku.

Zaproponuję więc coś przyjemniejszego i opartego na doświadczeniach z niedawnej serii wpisów o wybiciach ponad maksima sesji poprzedniej. Zrobiłem test podobny do tych z owego cyklu, znanych już w szczegółach tym, którzy ów cykl śledzili:

Symulowałem kupno 1 Bitcoina przy każdorazowym wybiciu kursu ponad maksmimum sesji poprzedzającej, o ile otwarcie sesji dzisiejszej następowało poniżej owego maksimum. Dodawałem zdobycze nominalne w dolarach (używając danych notowań Bitcoina właśnie do USD) do początkowej wartości kapitału 100 $. Nie włączam prowizji, poślizgów, kosztów spreadu. Krzywe kapitału tego testu poniżej:

Wykres górny to kupno tylko po sesji spadkowej i zamknięcie na tej samej sesji na koniec (niebieska krzywa) lub sesji kolejnej (czerwona krzywa). Na zielono kurs Bitcoina.

Wykres dolny to zmiany krzywych kapitału, ale po wybiciu z maksimum poprzedzającej sesji wzrostowej.

Jak widać na tym obrazku, po sesjach wzrostowych zdobycze punktowe były większe i udało się jakoś przeżyć wszystkie korekty. Po sesjach spadkowych zyski były mniejsze, ale stabilniej się rozkładają. A więc jest baza do budowy nieco bardziej przemyślanej strategii, która pozwoli zyski przetrzymać dłużej.

Powodzenia!

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.