Wykres dnia: DJIA na 22000 pkt. i szczypta historii

Przebicie przez DJIA psychologicznej bariery 22000 pkt. odbiło się szerokim echem w mediach branżowych i jak zwykle  w takich przypadkach pojawiają się słuszne ostrzeżenia, iż rynki wykazują wrażliwość na równe poziomy. Rzućmy jednak okiem na obecną hossę w USA na tle hossy z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku z pytaniem, czy 22000 pkt. nie jest tylko psychologicznym oporem, jakich wiele było w przeszłości.

Zacznijmy od prostego zabiegu nałożenia rocznych zamknięć DJIA z lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku (linia niebieska i oś czasu) z rocznymi zamknięciami z bieżącego okresu (linia czerwona).  W dekadzie, która jest właściwie jedynym punktem odniesienia dla obecnego rynku byka, DJIA maszerował przez kolejne tysiące punktów z żelazną konsekwencją. Zaczął od pokonania 3000 pkt., a hossę skończył nad 11000 pkt. Tym razem kolejnych tysięcy jest więcej, więc i potencjalnych pytań o zasadność pokonania barier musi być więcej. Problem w tym, iż 1000 punktów dodane do 3000 punktów nie jest 1000 punktów dodanym do 13000 pkt.

Skala logarytmiczna oddałaby lepiej dynamikę wzrostów z okresów wybranych do porównań, ale starczy spojrzenie na procentowe zmiany DJIA w analizowanych okresach, by dostrzec, iż hossa z lat dziewięćdziesiątych była znacznie dynamiczniejsza – zwłaszcza w finalnych latach. W końcówce ówczesnej hossy DJIA tylko raz zyskał mniej niż 20 procent, a w całym okresie wzrostów rocznych, które byłyby większe od 20 procent było aż pięć. W obecnej hossie zwyżek o więcej niż 20 procent mamy ledwie jedną. Zostawię czytelników na niedzielę z policzeniem procentowej zmian obecnego rynku byka z procentową zmianą DJIA w hossie lat dziewięćdziesiątych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.