Dawno na blogach nie gościł temat rynków wschodzących. Moda na różnego rodzaju BRIC-i minęła, a hossa na rynkach rozwiniętych sprzyjała szukaniu zysków blisko domu, bez ryzykowania kapitału w egzotycznych podróżach.

Gdzieś w przepaściach archiwum blogów bossy jest jakiś mój komentarz, w którym pisałem, iż nie do końca rozumiem nadmierne skupienie uwagi na Chinach przy jednoczesnym pomijaniu Indii, kraju który ma znacznie ciekawsze perspektywy demograficzne niż Chiny, znacznie ciekawszy ustrój polityczny i mocniejsze związki z kulturą zachodnią. Indie jawią się naprawdę ciekawie pod względem inwestycyjnym, choć gospodarka jest tam mocno zbiurokratyzowana – to samo można powiedzieć o Chinach – a rynek pracy dość sztywny z racji regulacyjnych ograniczeń.

Zacznijmy od spojrzenia na prognozowane PKB w 2017 roku na tle czwórki skupionej w BRIC-u. Zmianę widać w Brazylii, ale szum na scenie politycznej zniechęca. Z trójki prezydentów, jeden właśnie został skazany na kilka lat więzienia, poprzedni (dokładniej Pani Prezydent) odwołany za  korupcję, a kolejny chwieje się pod zarzutami, oczywiście, korupcyjnymi. Cały system wymaga naprawy. Rosja będzie rosła mocno, ale ciągle słania się podcięta sankcjami. No i Rosja jest Rosją. Trzeba naprawdę dużej odwagi, żeby szukać tam swojej szansy w średnim terminie, a w krótkiej spekulacji nie wszyscy się lubują. Chiny są w pewnym sensie zagadką dla wszystkich, jak każdy kraj, w którym statystyka podporządkowana jest ideologii.

(Źródło: IMF)

Na tym tle Indie z PKB rosnącym mocniej niż w Chinach i większym wzrostem niż w poprzednim roku jawią się dobrze. Indie są właściwie najszybciej rozwijającą się gospodarką świata. W prasie poświęca się sporo uwagi wzrostowi chińskiej klasy średniej, ale – jak odnotował ostatnio Shares –  to właśnie w Indiach można oczekiwać, iż do końca obecnej dekady liczba gospodarstw domowych zaliczanych do klasy średniej ulegnie podwojeniu. Dziś ich liczbę szacuje się na około 50 mln, więc mówimy o wzroście do 100 mln. Populacja ludzi w wieku produkcyjnym jest na tle świata skrajnie młoda i w najbliższej dziesięciolatce liczba ludzi zdolnych do pracy wyniesie 1 mld.

Shares podaje, iż co dwie sekundy jeden mieszkaniec indyjskiej wsi przenosi się dziś do miasta. W efekcie do 2050 roku w indyjskich miastach będzie mieszkała połowa całej populacji. W planach jest budowa 20 „inteligentnych miast”, co przełożone na język inwestycyjny oznacza wielki boom infrastrukturalny, zapewne podobny do obserwowanego wcześniej w Chinach. Z jakiegoś powodu Indie nie są obecne w polskiej debacie gospodarczej. Lubimy małpować światowe zainteresowanie Chinami skupiając się na mocarstwowych ambicjach rządu w Pekinie i jednocześnie przegapiamy całkiem ciekawy temat, który może być jednym z lepszych zakładów w kolejnych 20 latach.

Jak zawsze w przypadku małego inwestora z polski problemem jest znajomość tamtejszych spółek i rynku – idę o zakład, iż nikt z pamięci nie wymieni nazwy dwóch indeksów indyjskich – a nieliczni doszukają się w pamięci spółek, które są indyjskie. Naprawdę pewnie nikt w Polsce nie wymieni wszystkich giełd indyjskich, gdy o giełdzie w Szanghaju będą rozprawiali z większa ochotą. Szczęśliwie mamy za sobą rewolucję ETF-ową, która ułatwia szukanie swojej szansy na rynku indyjskim całym koszykami. ETF-em o największym kapitale jest iShares MSCI India ETF (INDA), który będzie pasował do większości małych portfeli szukających sposobu na ugryzienie kawałka tamtejszego tortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.