Wykres dnia: Końca nie widać

Nasz wykres dnia sprzed dwóch tygodni odnosił się do bilansów banków centralnych i skali zaangażowania na rynku długu. Częścią notki była teza, iż kiedyś redukcja obecności musi mieć miejsce. Osobiście uważam, że możemy być świadkami fundamentalnej zmiany i stałej obecności BC na rynku, ale to temat na osobną notkę. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak szybko rynki doświadczą redukcji obecności BC?

Wykres komentowany przez Tomka ilustrował sumę wielkości zaangażowania BC na rynku. Dzisiejszy wykres – który pojawił się ostatnio w cytowanym już na blogach francuskim dzienniku Les Echos – dzieli bilanse trzech banków centralnych (Banku Japonii, EBC i Fed) na potrzeby analizy przekroczenia przez EBC pułapu zaangażowania Fed (liczonego w dolarach). Zostawmy jednak temat wykresu i spójrzmy na zaangażowanie Fed w kontekście osi czasu. Jak widać, zaangażowanie Fed pozostaje stabilne od czasu. „zakończenia” programu luzowania ilościowego, które było naprawdę zakończeniem powiększania programu luzowania ilościowego. Przez blisko trzy lata Fed utrzymywał zaangażowanie na stałym poziomie i wszystko wskazuje na to, że potrwa to jeszcze przez kilka kwartałów. Jeśli podobny model zostałby zastosowany przez EBC i Bank of Japan, to po zakończeniu powiększania zaangażowania rynki czeka wiele lat stałej obecności banków centralnych przy dziś obserwowanym zaangażowaniu. Przyczyna jest banalna – nikt nie chce zaprzepaścić lat podpierania gospodarki zbyt szybkim ograniczeniem luzowania ilościowego.

(źródło: Les Echos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.