Ponieważ kształty na wykresach sprzyjają omawianiu klasycznych formacji, zwróćmy raz jeszcze uwagę na to co dzieje się na indeksie WIG, a co sygnalizowałem we wpisie ubiegłotygodniowym. W ubiegły poniedziałek pokazałem wykres indeksu z potencjalnie możliwym wybiciem. Ponieważ analiza techniczna jest próbą szacowania prawdopodobieństw, w dodatku subiektywną, w tym samym momencie dwóch obserwatorów może mieć zupełnie odmienne spojrzenie na przyszłe zdarzenia. Coś co dla jednego daje szansę na kontynuację trendu wzrostowego, dla innego może być formacją wierzchołkową.

Staram się zawsze przekonywać, że dopóki obaj mają własną strategię wyjścia, każdy z nich ma racje. Gdy pisałem wcześniejszy tekst na wykresie dopiero zarysowała się konsolidacja, formacja korekcyjna. Kilka godzin po jego publikacji, gdy rynek się otworzył można było powiedzieć, że realizuje się wyjątkowo pozytywny wariant. Sesja rozpoczęła się luką, zaś w ciągu dnia wzrost był kontynuowany i ostatecznie WIG zanotował poziom najwyższy od listopada 2007 roku. Zdaje się, że to wydarzenie właściwie przeszło bez echa. Do pokonania szczytu hossy 2007 zostało zaledwie 13 procent wzrostu indeksu. Gdyby tempo dotychczasowego trendu miało być utrzymane, będzie to kwestią zaledwie kilku tygodni.

Wartość luki jest tym większa im większe są obroty przy jej powstaniu. W tym konkretnym wypadku były co prawda wyższe niż podczas kilku poprzednich sesji, ale nie jakoś imponujące. Gwałtowny wzrost wolumenu pojawił się kolejnego dnia, choć wówczas nie wydarzyło się nic specjalnie ciekawego.

Jack Schwager w Analizie technicznej rynków terminowych zwraca uwagę, że luka startu (z taką moim zdaniem mamy do czynienia), która w ciągu kolejnych dni nie zostanie zapełniona jest jednym z najsilniejszych sygnałów. W tym wypadku kontynuacji dotychczasowego rynku byka.

Krótko mówiąc – czekamy na najbliższe sesje. Czy ten sygnał zostanie „odwołany”, czy też można uznać, że nic nie zmieniło się w technicznym obrazie rynku.

A już na marginesie – trend na WIGu jest niemal jak z podręcznika do analizy technicznej. Wyjątkowo elegancki.

 

[Głosów:6    Średnia:3.7/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *