Ponieważ kształty na wykresach sprzyjają omawianiu klasycznych formacji, zwróćmy raz jeszcze uwagę na to co dzieje się na indeksie WIG, a co sygnalizowałem we wpisie ubiegłotygodniowym. W ubiegły poniedziałek pokazałem wykres indeksu z potencjalnie możliwym wybiciem. Ponieważ analiza techniczna jest próbą szacowania prawdopodobieństw, w dodatku subiektywną, w tym samym momencie dwóch obserwatorów może mieć zupełnie odmienne spojrzenie na przyszłe zdarzenia. Coś co dla jednego daje szansę na kontynuację trendu wzrostowego, dla innego może być formacją wierzchołkową.

Staram się zawsze przekonywać, że dopóki obaj mają własną strategię wyjścia, każdy z nich ma racje. Gdy pisałem wcześniejszy tekst na wykresie dopiero zarysowała się konsolidacja, formacja korekcyjna. Kilka godzin po jego publikacji, gdy rynek się otworzył można było powiedzieć, że realizuje się wyjątkowo pozytywny wariant. Sesja rozpoczęła się luką, zaś w ciągu dnia wzrost był kontynuowany i ostatecznie WIG zanotował poziom najwyższy od listopada 2007 roku. Zdaje się, że to wydarzenie właściwie przeszło bez echa. Do pokonania szczytu hossy 2007 zostało zaledwie 13 procent wzrostu indeksu. Gdyby tempo dotychczasowego trendu miało być utrzymane, będzie to kwestią zaledwie kilku tygodni.

Wartość luki jest tym większa im większe są obroty przy jej powstaniu. W tym konkretnym wypadku były co prawda wyższe niż podczas kilku poprzednich sesji, ale nie jakoś imponujące. Gwałtowny wzrost wolumenu pojawił się kolejnego dnia, choć wówczas nie wydarzyło się nic specjalnie ciekawego.

Jack Schwager w Analizie technicznej rynków terminowych zwraca uwagę, że luka startu (z taką moim zdaniem mamy do czynienia), która w ciągu kolejnych dni nie zostanie zapełniona jest jednym z najsilniejszych sygnałów. W tym wypadku kontynuacji dotychczasowego rynku byka.

Krótko mówiąc – czekamy na najbliższe sesje. Czy ten sygnał zostanie „odwołany”, czy też można uznać, że nic nie zmieniło się w technicznym obrazie rynku.

A już na marginesie – trend na WIGu jest niemal jak z podręcznika do analizy technicznej. Wyjątkowo elegancki.

 

4 Komentarzy

 1. GZalewski

  Można uznać, że wczoraj luka została zamknięta. Więc chwilowo marzenia o gwałtownym wzroście można odłożyć na półkę

 2. Robert

  Witam, Panie Grzegorzu mam pytanie dotyczące kontraktów FW20 ( działa Pan na tym rynku chyba od samego początku ), sorry za off topa.

  Pykam od kilku lat na indeksach poprzez CFD, chcę przejść na FW20, posiadam 2 systemy długo terminowy i krótko terminowy. Mam w planach otworzyć dla każdego systemu osobne konto tak żeby nie musieć cały czas rebalansować pozycji na jednym koncie.
  Moje pytanie:

  Czy na GPW / w polskich BM istnieje taka możliwość , aby grać na dwóch rachunkach pochodnych, jak sprawa rozliczenia KDPW, depozytów ( przykładowo dlugoterminowo mam 5x Long, a w krotkoterminowo 2x = netto 3 long, mogłbym tak rebalansować ale dochcodzi tu dodatkowo sprawa SL, odnowiania longów po zamknięciu shortów , dlatego chcę te 2 systemy puścić na 2 rachunkach).

  Pozdrawiam i dziękuje za sugestie.

  1. Grzegorz Zalewski (Post autora)

   Przepraszam, że dopiero teraz, ale dopiero zobaczyłem:

   http://bossa.pl/oferta/gielda/pytania/kontrakty-intraday/#artid44400pos2

   z tym, że nie bilansują się depozyty i niestety system 1 to intra, a 2 – dowolny inny

 3. pit

  Możesz na rachunku pochodnych jest subkonto intraday o ile krótkoterminowo u Ciebie znaczy intraday, ale nie będziesz miał netto 3 zabezpieczenia przy przeciwstawnych o ile dobrze rozumiem Twoje pytanie .

  @GZ
  Dzieki Robertowi wróciłem pod ten wpis i
  Zdaje się że jakiś chochlik wycina komentarze 🙂
  Musze sprawdzić rachunek czy aby się nie dobiera do mojego depo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.