Wykres dnia: Ropa, cichy bohater 2016 roku

Podsumowania 2016 roku i prognozy na 2017 rok nie mogą obyć się bez odniesienia do zwrotu na rynku ropy. Odczuwam jednak jakiś czytelny brak wrażliwości komentatorów na wpływ ropy na rynki. Dlatego dziś spojrzenie na gwiazdy 2016 roku z pytaniem o ryzyka na kolejne 12 miesięcy.

Nie ma wątpliwości, iż mocny wzrost cen ropy był jednym z fundamentów dobrego zachowania części giełd w zakończonym roku. Odbicie cen surowca przełożyło się również na lepsze perspektywy inflacji i faktycznie kształtuje dziś oczekiwania na rok 2017. Optymizm surowcowy – dotyczy również rynku miedzi – był jednym z fundamentów odreagowania części walut i mocno pomagał giełdom w Ameryce Południowej, Rosji i np. zupełnie pomijanemu w polskich analizach, a dość symbolicznemu z pewnego punktu widzenia rynkowi w Kazachstanie. Poniższy wykres pokazuje procentowe zmiany indeksów, dla których cenę ropy można uznać za ważne lub wręcz kluczowe z pytaniem, czy w kolejnych 12 miesiącach zasadnym jest oczekiwanie równie dobrej postawy, czy raczej powrotu do średniej i negatywnego wpływu cen surowców na akcje, inflację i giełdy?

ropa-indeksy

2 Komentarzy

  1. Deo Gratias

    "lepsze perspektywy inflacji"? nie mogę się doczekać. będę miał mniejszy realny zysk z korpo obligacji, oszczędności w gotówce mi zje, a niech jeszcze SNB podniesie stopy to już będę z kredytem CHF załatwiony na cacy.

  2. Adam Stańczak

    Kilka razy już o to się ocieraliśmy – w świecie (i modelu), w którym od dekady banki centralne walczą z zagrożeniem deflacją można mówić o lepszych perspektywach inflacyjnych. Czy mnie to cieszy? Nie, ale mam świadków na to, że już kilka lat wcześniej mówiłem, że finałem całości tego zamieszania po 2008 roku będzie jakaś forma "hossy inflacyjnej" – tak to nazwałem, a rozumiem przez to zgodę banków centralnych na większą inflację i hossę na rynku spółek o twardych aktywach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.