Wykres dnia: niezawodny wskaźnik

Z daleka od kraju obserwuję, jak inżynieria polityczna zamienia nasz parkiet blue-chipów w ruinę.

Tymczasem na szczęście małe i średnie spółki pozwalają nieco pohasać. Czytając w ostatni czwartek jakieś newsy trafiłem na wzmiankę o spółce Forte. Sprawdziłem więc wykres, podejrzewając, że znajdę tam stan opisany pozytywnym wskaźnikiem, o którym w przeszłości wiele dobrego pisałem, a który niezawodnie wynajduje wzrostowe spółki.

A chodzi o zupełnie prosty zabieg – wybicie kursu ponad ostatni szczyt notowań, szczególnie jeśli jest to historycznie najwyższy poziom kiedykolwiek zanotowany. Na wykresie poniższym zaznaczyłem większość z takich wybić (poziomy rekordowe oznaczyłem zielonymi liniami):

forte

Wykres jest zrobiony w skali arytmetycznej, nie logarytmicznej. Chciałem ująć całość historii, więc siłą rzeczy słupki są miesięczne. Na dziennych tych okazji takiego rodzaju jest o wiele więcej. Spółki najlepsze, które rosną, wybijają się ponad swoje historyczne rekordy o niebo częściej niż spółki nie posiadające tego impetu. Liderzy potrafią wybijać się w ten sposób nawet kilkadziesiąt razy w roku. Nie znaczy to wcale, że są one w jakiś sposób silne, często są po prostu popularne. Ale czy to ma przeszkadzać w poszukiwaniu zysków podczas bessy?

—kat—

1 Komentarz

  1. Andres

    Jest to jakis sposob na dobrą strategię inwestycyjną. Jest obecnie sporo spółek z mWIG40, które poprawiają swoje historyczne notowania – jest z czego wybierać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.