Wykres dnia: niezawodny wskaźnik

Z daleka od kraju obserwuję, jak inżynieria polityczna zamienia nasz parkiet blue-chipów w ruinę.

Tymczasem na szczęście małe i średnie spółki pozwalają nieco pohasać. Czytając w ostatni czwartek jakieś newsy trafiłem na wzmiankę o spółce Forte. Sprawdziłem więc wykres, podejrzewając, że znajdę tam stan opisany pozytywnym wskaźnikiem, o którym w przeszłości wiele dobrego pisałem, a który niezawodnie wynajduje wzrostowe spółki.

A chodzi o zupełnie prosty zabieg – wybicie kursu ponad ostatni szczyt notowań, szczególnie jeśli jest to historycznie najwyższy poziom kiedykolwiek zanotowany. Na wykresie poniższym zaznaczyłem większość z takich wybić (poziomy rekordowe oznaczyłem zielonymi liniami):

forte

Wykres jest zrobiony w skali arytmetycznej, nie logarytmicznej. Chciałem ująć całość historii, więc siłą rzeczy słupki są miesięczne. Na dziennych tych okazji takiego rodzaju jest o wiele więcej. Spółki najlepsze, które rosną, wybijają się ponad swoje historyczne rekordy o niebo częściej niż spółki nie posiadające tego impetu. Liderzy potrafią wybijać się w ten sposób nawet kilkadziesiąt razy w roku. Nie znaczy to wcale, że są one w jakiś sposób silne, często są po prostu popularne. Ale czy to ma przeszkadzać w poszukiwaniu zysków podczas bessy?

—kat—

[Głosów:14    Średnia:4.4/5]

1 Komentarz

  1. Andres

    Jest to jakis sposob na dobrą strategię inwestycyjną. Jest obecnie sporo spółek z mWIG40, które poprawiają swoje historyczne notowania – jest z czego wybierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *