W weekend mija mniej więcej dwa miesiące od momentu, w którym giełdy zaczęły odbijać na północ po reakcjach na wynik brytyjskiego referendum. Pomijając aptekarską precyzję zachowanie rynków zlało się letnimi miesiącami, co pozwala na tezę, iż giełdy mają za sobą całkiem ciepłe lato.

Poniższy wykres prezentuje procentowe zmiany indeksów na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Wybór może być kwestionowany, ale daje jakiś przegląd średnich z różnych części świata i dobrze obrazuje obserwowane zachowanie rynków od końcówki czerwca do końcówki sierpnia. Nie dziwi nas mizeria WIG20, którego kondycję obserwujemy każdego dnia. Czwartkowa notka na naszych blogach odnosiła się do straconej hossy w Warszawie i bez wątpienia możemy mówić również o straconych wzrostach w okresie wakacji. Ostatnie dwa miesiące naszym partnerem w mizerii był indeks giełdy tureckiej, gdzie doszło do radykalnego zwrotu politycznego, który może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki tureckiej i „położenia” politycznego Turcji w globalnej układance.

Ciepłe lato i wzrosty aż proszą się o jakąś jesienną korektę, ale prognozy zostawmy na boku. Odnotujmy jedynie, iż w bliskim terminie pojawi się sporo zamieszania. Na radarze rynków już jest wrześniowa decyzja Rezerwy Federalnej o cenie kredytu w USA. Październik przyniesie referendum we Włoszech, które jawi się w kategoriach luźno związanych z giełdami. Jednak obserwujący gospodarkę włoską i nastroje we Włoszech wiedzą, iż plebiscyt ma również kontekst europejski i może przynieść nowe wybory, po których wpływ na politykę kraju zdobędzie eurosceptyczny Ruch 5 Gwiazd. Po wyborach lokalnych w czerwcu przedstawicielki M5S rządzą w Rzymie i w Turynie. Letnie wzrosty indeksu FTSE MIB sugerują, iż rynek nie wycenia ryzyka, jakie rysuje się na horyzoncie, jak nie wyceniał ryzyka Brexit’u.

lato

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.