Wykres dnia: fetysz średniej

Po wielu miesiącach udało się indeksowi WIG20 przeczołgać w górę ponad średnią długoterminową, czyli 200-dniową.

Proszę jednak nie otwierać jeszcze szampanów. Wprawdzie ową średnią obserwują na całym świecie nie tylko typowi technicy, ale również media i zarządzający funduszami, ale przestała ona mieć cechy glamouru, który otaczał ją przez dziesięciolecia. Po prostu przestała poprawnie wskazywać przyszłe kierunki, co kiedyś robiła z dużą trafnością. Szczególnie sygnały sprzedaży zawodzą.

Spójrzmy na wykres:

 

WIG20_SMA200

Mieliśmy przebicie średniej po wielodniowych wzrostach, teraz jesteśmy świadkami cofnięcia indeksu poniżej niej. Po inspiracje odnośnie ciągu dalszego proponuję sięgnąć do przeszłości.

Mieliśmy do czynienia z 3 podobnymi sytuacjami, gdy WIG20 schodził poniżej 20% od szczytu notowań w bessę i jednocześnie poniżej 200 dniowej średniej, a ta zakręcała również w dół, po czym po wielu miesiącach od spodu indeks dopadł ją przebijając się w górę. Typowy scenariusz bessy.

Tylko w 2009 roku już za pierwszym razem po przebiciu wchodziliśmy w nową hossę po ostrym kryzysie, synchronizując się w tym z indeksami światowymi. W pozostałych przypadkach indeks schodził ponownie poniżej owej średniej nawet 4 czy 5 razy, krótko się wznosząc, za to czasem głęboko jeszcze spadając. O ile ten scenariusz i teraz się powieli, co już ma miejsce, będzie jeszcze kilka okazji do zakupów.

Nie lubię średniej, zbyt wiele fałszywych sygnałów generuje. O niebo bardziej wolę sygnał +/- 20% od dołka/szczytu. A do tego jeszcze nie doszło. Zabrakło dosłownie kilka punktów w cenach zamknięcia…

—kat—

1 Komentarz

  1. JL

    Zdaje sie, ze pewnym pozytywem dla bykow na W20 moze byc to ogolne zwatpienie w ten rynek + mowienie o drogich akcjach na rynkach rozwinietych. Nie slysze tez dookola podnieconych ludzi, ktorzy wlasnie odkryli "zyle zlota" w postaci zawsze rosnacych rynkow i zyskow (bez ryzyka) 🙂 Taksowkarze tez nie namawiaja na kupno funduszy 🙂

    Jak pamietam, gdy w 2007 roku Grzegorz Zalewski pisal o koncu imprezy, to byl ignorowany, bo byla to niepopularna opinia posrod analitykow, inwestorow czy sprzedajacych fundusze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.