Nikt nie może mieć wątpliwości, iż najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni na rynkach był piątkowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy. Dane były na tyle mocne, iż rynki były w stanie powstrzymać się od obaw przed podwyżką ceny kredytu w USA i skupić się na elemencie pozytywnym, jake niesie ze sobą mocny wzrost liczby miejsc pracy.

Dłużej obecni na rynku gracze zdają sobie sprawę, iż dane będą jeszcze dwa razy rewidowane, więc każda reakcja na pierwszy odczyt z danego miesiąca jest w sumie kupowaniem pewnego założenia o braku poważnej korekty w przyszłości. W istocie, dane są dobrym przykładem tego, jak bardzo giełdy chcą uwzględnić w cenach każdą informację, która może mieć wpływ na kondycję poszczególnych instrumentów w przyszłości. Dla giełd każda informacja z przeszłości z dalszej przeszłości ma mniejsze znaczenie niż to, co właśnie pojawiło się na rynku. Na głód bieżących danych cierpią jednak nie tylko gracze i inwestorzy, ale również bankierzy centralni. Jeden z takich momentów czeka nas w połowie września, kiedy FOMC będzie musiał podjąć decyzję o cenie kredytu nie wiedząc, czy najnowsze odczyty PKB pozwalają na podwyżkę stóp procentowych. W dostępne dziś dane mówią, iż Fed powinien wstrzymać się od podniesienia ceny kredytu i poczekać na odczyt PKB z III kwartału, by znać odpowiedź na pytanie, czy spadek dynamiki PKB w I kwartale do 0,8 procent i 1,2 procent w II kwartale przeniesie się na III kwartał, czy może w danych z III kwartału pojawi się mocne odbicie.

Powiedzmy szczerze, wszyscy chcielibyśmy wiedzieć, jaka jest obecne dynamika PKB, by przygotować się pod zmianę w polityce Fed. Jednym z takich narzędzi jest model opracowany przez Fed z Atlanty, który nazywa się GDPNow. Model ma swoje wady, ale też zalety. Najważniejszą jest uwzględnianie na bieżąco większości ważnych danych makro po to, by oszacować amerykański PKB właściwie „w biegu”, w oparciu o najnowsze, często szacunkowe dane. Dane z piątku – wedle modelu GDPNow – pozwalają podnieść szacowaną dynamikę PKB w III kwartale o 0,1 procent. Nie zanudzalibyśmy naszych czytelników takim drobiazgiem, gdyby nie to, co widać na wykresie. Model GDP Now szacuje, iż dynamika amerykańskiego PKB wynosi teraz 3,8 procent (zielony słupek). Jeśli naprawdę w III kwartale doszłoby do takiego odbicia w gospodarce amerykańskiej, to jastrzębie skrzydło Fed będzie miało sporo nowych argumentów, by rozbiec się po mediach i forsować potrzebę podwyżki ceny kredytu. Wszystko wskazuje na to, że w pierwszej połowie września, kiedy poznamy już kolejne dane z rynku pracy i przyjdzie czas pozycjonowania się pod wrześniowe posiedzenie FOMC, szumu nie braknie.

GDP-GDPNow

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.