Dziewiętnastowieczny matematyk o bitcoinie

Minęły ponad trzy lata od dyskusji na temat bitcoina na blogach bossa.pl. Liczba komentarzy pod tekstem „W tych dniach wszyscy jesteśmy górnikami” należała do rekordowych. Przy okazji licznych rozmów o kryptowalutach zwracałem uwagę, że ich zwolennicy zdają się mieć przeświadczenie o jakiejś wyjątkowości tych zupełnie nowych aktywów. Tego, że nie będą podlegały odwiecznym prawom ekonomii chciwości i głupoty ludzkiej. Tego, że nie będzie dochodziło w ich przypadku do prób kradzieży, oszustw, złamania „systemu” i wielu innych aspektów, które znamy z historii ludzkiego pieniądza (w przeróżnej formie). Bardzo popularne było wśród admiratorów bitcoina hasło „Dobrze zabezpieczone bitcoiny są dużo bardziej bezpieczne niż nasze pieniądze na kontach bankowych. Nie może dobrać się do nich rząd (jak na Cyprze), komornik czy współmałżonek przy rozwodzie” (cytat z jednego z tekstów). Hakerzy grasujący na giełdach prawdopodobnie nie są naszymi małżonkami.

Właśnie dowiadujemy się, że na jednej i zarazem największej z giełd (Bitfinex) skradziono ponad 70 milionów dolarów. Cóż nie jest zaskoczeniem, że do takich rzeczy dochodzi. Tam, gdzie są pieniądze, będą próby ich wyprowadzenia. A każda skuteczna próba zmniejsza zaufanie.

Pozwolę sobie zostawić jako dedykację dla tych wszystkich, którzy przekonani o super bezpieczeństwie nowych aktywów słowa XIX-wiecznego matematyka Charlesa Babbage.

„Jedną z najważniejszych cech sztuki deszyfracji jest mocne przeświadczenie podzielane przez każdą osobę, nawet umiarkowanie zaznajomioną z tematem, że jest ona w stanie stworzyć taki szyfr, którego nikt inny nie zdoła złamać. Zauważyłem także, że im inteligentniejszy człowiek, tym bardziej o tym przekonany”.

3 Komentarzy

  1. investor_ts

    Jak dla mnie informacja o kradzieży 70 milionów może stanowić przyczynek do dyskusji raczej na temat kondycji mediów, niż bitcoina. Zresztą pytanie czy bitcoin okaże się rewolucją jest spóźnione o kilka lat. Powinniśmy chyba zastanowić się nad skalą toczącej się rewolucji. Przy czym chodzi tutaj o technologię kryjącą się za bitcoinem, a nie fakt, iż miałby się on stać jakąś uniwersalną walutą. Niektórzy są nawet zdania, że błock chain będzie dla transakcji tym, czym internet był dla informacji. WEF szacuje, że w 2027 roku 10% globalnego PKB zgromadzone będzie w rozproszonych bazach danych (obecnie 0,025%) i stanie się on podstawą tzw. "Sharing Economy":
    http://www3.weforum.org/docs/WEF_GAC15_Technological_Tipping_Points_report_2015.pdf

    Rewolucja toczy się przede wszystkim w gabinetach prezesów. Santander szacuje, że block chain pozwoli zaoszczędzić bankom 15 – 20 mld USD rocznie:

    https://www.finextra.com/finextra-downloads/newsdocs/the%20fintech%202%200%20paper.pdf

    I jeszcze raport przygotowany przy współpracy z IBM, który mocno inwestującego w rozproszone bazy:

    https://www.ingwb.com/media/1609652/banking-on-blockchain.pdf

  2. Marcin

    Nie bardzo rozumiem, czego miałby ten cytat dowodzić. Nie ma na razie poszlak, które wskazują na złamanie jakiegoś "szyfru". Między cytatem o "dobrze zabezpieczonych" bitcoinach a włamaniu na BFX nie ma sprzeczności. Najwyraźniej BTC nie były tam dobrze zabezpieczone.

    Oczywiście, że bitcoiny pod wieloma względami wyjątkowe nie są i to dobrze. Jeszcze pare lat temu modne było raczej deprecjonowanie ich wartości i twierdzenie, że są "nieprawdziwe". A teraz cały ten wpis przyznaje, że wartość jest realna, co niesie za sobą także zagrożenia.

    1. GZalewski

      nie chodzi o same bitcoiny, tylko o pewną narrację panującą jeszcze kilka lat temu wśród najbardziej zatwardziałych zwolenników (równocześnie przeciwników klasycznego pieniądza, bankowości itp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.