Drobny alert dla grających na niemieckim DAX, których jest dość sporo wśród polskich traderów.
Wyrysowałem klasyczny kanał cenowy, spadkowy oczywiście, jako że DAX tkwi przecież nadal w bessie, i jak widać indeks dotarł do miejsca, z którego ma szansę zacząć kolejną hossę albo zrejterować:
Zielony odcinek tuż nad poziomem 1500 to nie tylko potencjalna bramka do wyjścia kursów górą ponad linię trendu spadkowego, ale jednocześnie granica nowej hossy technicznej, czyli 20% wzrostu od lutowego dołka.
Scenariusz nr. 2: indeks odbija się od linii trendu i ponownie stacza się w dół.
Scenariusz nr. 3: indeks kręci się w pobliżu linii trendu przez jakiś czas, ni to wychodząc z bessy, ni to w niej tkwiąc.
Intuicyjnie obstawiłbym trzeci ze scenariuszy, nawet biorąc pod uwagę szaloną hossę w USA. Uważam, że na dziś nie istnieją na tyle optymistyczne nastroje by pozwolić rynkowi na takie eksplozje u Niemców. Co w każdej chwili może się oczywiście zmienić.
Dorzucę do tego mały wykresik pokazujący aktualny kierunek ruchu pieniądza do/od funduszy inwestycyjnych, jeden z ważniejszych mierników koniunktury:
Jak widać pieniądze uciekają od pół roku z europejskich funduszy, tym bardziej po Brexicie. Ta ucieczka to część większego trendu odpływu na całym świecie poza Azją. Najwięcej tracą fundusze amerykańskie, choć spora część z tych środków trafia do ETFów. Łączna skala odpływów pobiła negatywny rekord z 2007 roku, czyli gdy zaczynał się ostatni krach. Mówi się, że jak sprzedają, to będą za chwilę kupować. Czego wszystkim posiadaczom akcji serdecznie życzę.
–kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.