Brexit, pucz wojskowy w Turcji, zamachy we Francji, fala uchodźców w Europie. To zdarzenia, które mają wpływ na rzeczywistość dookoła nas w 2016. Zaskakujące i zdecydowanie nieprzewidywane wcześniej. Nawet najbystrzejsi z bystrych, czyli „szokujący progności” z Saxobanku żadnego z tych wydarzeń nie zamieścili w swoich tegorocznych pop-prognozach.
Wyszukiwanie szokujących zdarzeń, które są tak nieprawdopodobne, że zaskoczą wszystkich stały się w ostatnich latach swego rodzaju rozrywką. Dość głupawą, bo skoro ma się zdarzyć coś, czego większość nie oczekuje, to trudno ją zaprognozować. Zwłaszcza jeśli robi się to hurtem. Koncepcja czarnego łabędzia została spopularyzowana przez Nassima Taleba i na tyle trafiła do powszechnej wyobraźni, że całkowicie zatracono jej ideę. Ci wszyscy analitycy, komentatorzy czy eksperci, którzy wskazują, że oto nadchodzi kolejny czarny łabędź i tu wymieniają jakieś różnego rodzaju zdarzenia, poszukują czegoś co i tak jest mniej lub bardziej znane lub przewidywalne, a tym samym nie zaskakujące. W rzeczywistości zaskoczeń jest na tyle dużo, że możemy uznać, że nasz świat znajduje się pod skrzydłami wielkiego czarnego łabędzia. Chyba, że spojrzymy na to znacznie dosadniej – taplamy się w jego wielkich odchodach, szukając skarbów, których prawdopodobnie tam w ogóle nie ma.
2 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
"taplamy się w … "
Skąd ten czarny pesymizm?
to pesymizm związany z mediami, jakością eksperckości itp. Ale on od kilku lat jest na stałym wysokim poziomie