Wykres dnia: przedwakacyjnie

Zabrakło nam kilku punktów w marcu, żeby wejść w techniczną hossę na WIG20 (zaczyna się dopiero +20% od dołka), teraz może być ciężko by choćby zbliżyć się ponownie do tamtych poziomów.

Powodem jest tradycyjnie leniwy okres letni. Jeśli światowe trendy wyznacza USA, to biorąc pod uwagę wieloletnie statystyki, prawdopodobieństwo większych ruchów w najbliższych miesiącach wygląda raczej mizernie. Spójrzmy na poniższy wykres średnich miesięcznych zmian na indeksie S&P 500 od roku 1980:

monthlySP500

Źródło: http://jonathankinlay.com

Czerwiec („Jun” na wykresie) to miesiąc o najmniejszej średnio zmianie licząc koniec do początku, co nie znaczy, że nie może nic zdarzyć się w międzyczasie.  Lipiec wygląda dużo lepiej, ale tradycyjnie wakacyjny sierpień i jeszcze bardziej wrzesień zabierają statystycznie całe te wzrosty.

Do tego dodajmy Mistrzostwa Europy w piłce kopanej, które zwykle również nie sprzyjają wzrostom, choć tym razem może to zarazić tylko Stary Kontynent (więcej – tutaj).

To jednak tylko statystyki. Gdyby posłuchać rynkowych nastrojów to usłyszeć można solidny dysonans. Prominentni inwestorzy z ekstraklasy giełdowej licytują się na to, kto ma większe pozycje przygotowane na spadki. Analitycy od miesięcy walą w bębny bessy. Inwestorzy indywidualni zwijają się z akcji i z funduszy inwestycyjnych na rzecz pasywnych produktów indeksujących rynek. S&P 500 od roku nie pobił swojego ostatniego rekordu obecnej hossy, co zdarzyło się tylko raz w historii. Od kilkunastu dni media społecznościowe żyją techniczną formacją odwrócenia trendu wzrostowego (tzw. RGR), która dogorywa powoli, okazała się bowiem pułapką. W tych totalnie przeciwwzrostowych warunkach indeks S&P500 może jednak pobić rekord tej hossy. Logicznie rzecz biorąc będzie to potwornie wymęczony, nowy szczyt, któremu letnia flauta może wcale nie sprzyjać w pokazie siły.

Skąd ma wziąć siły WIG20? Doprawdy nie wiem. Jeśli okaże się jeszcze prawdą, że resztki OFE zostaną poświęcone na ołtarzu 500+, to chyba nawet się ucieszę przez łzy, że wrócę do ZUS…

—kat—

6 Komentarzy

 1. maarcysia

  Myślę, że powoli musimy się godzić z sytuacją, że giełda jest jakąś fanaberią, że nic w gospodarce nie znaczy. Ot dodatkowa loteria czy inna zdrapka. Przykre to jest, ale cóż zrobić. Podzielimy los giełd czeskiej, słowackiej, czy rumuńskiej o których wiadomo że są, ale nikt poważny pieniędzy tam nie zainwestuje. Niskie obroty i aktywa wyceniane poniżej wartości księgowej. Ot coś co niby powinno być w gospodarce ale nie za bardzo wiadomo po co. A takie były mocarstwowe plany…

 2. jasiekn

  Tomaszu,
  Źle interpretujesz ten wykres. Przedstawia on średnią zmianę w danym okresie, więc nie ma na nim informacji o zmienności. Moglibyśmy mieć sytuację, że w danym miesiącu zmienność jest największa (raz krach, raz euforia) ale po uśrednieniu zmiana byłaby zerowa. Nic to jednak nie mówi o 'leniwości' danego okresu, a jedynie o średnim odchyleniu.
  Średnią zmienność przedstawiłem na poniższym wykresie (ten sam okres/indeks):
  http://postimg.org/image/z6m25ds4b/
  Widać więc, że czerwiec jest rzeczywiście dość mało zmienny, ale różnica nie jest oszałamiająca, a już sierpień jest powyżej średniej.
  Ciekawie wygląda wybijający się październik. Z kolei grudzień jest dla mnie niespodzianką z tak niską zmiennością.

 3. darkh

  @jasiekn
  "Ciekawie wygląda wybijający się październik. Z kolei grudzień jest dla mnie niespodzianką z tak niską zmiennością."

  Wydawało mi się że październik jest nie tyle wybitny co incydentalny (std większe niż średnia zmienność, wg moich wyliczeń), uciąłem zatem po mniej więcej decylu.. a październik cechuje się wciąż największa zmiennością.

  Natomiast co do grudnia, zwróć uwagę że rajd świętego to jednak ostanie kilka dni roku, początek niczym się nie wyróżnia (kathay wybaczy prywatę jak mniemam)..
  http://darkhest.blogspot.com/2011/12/sezonowosc3.html
  wiem, wiem uśrednienie (;

  Wydaje mi się, że gdyby grudzień (i cały rok) podzielić na 3 częśći po dniach kalendarzowych to jednak ten okres roku byłby w ścisłym topie jeśli chodzi o zmienność

  pozdrawiam
  Ka.

 4. Dtrad5558

  A ja stawiam na wzrost do wyborów
  https://www.elliottwavetrader.net/marketupdate/Market-Proving-Some-Strength-201605062805582.html

 5. Tommip

  Ja też postawiłem na tego RGR.Był on tak czytelny tak techniczny że aż ,,trzeba'' było zająć pozycję.Tak więc mam …ES pozycja long od 2060 :).RGR główny w którym każde z ramion również było RGR ( i ORGR w skali godzinowej przy formowaniu dołków!) co wygląda wręcz komicznie.Powinno to być umieszczane w książkach 🙂

 6. nieudacznik

  Szczerze mówiąc ciekawi mnie gdzie widzisz te pesymistyczne nastroje, bo ja jakoś tylko natrafiam na dziesiątki takich artykułów jak ten:

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bialek-Prezes-Fed-ma-za-zadanie-wywolac-recesje-7399772.html

  Wszyscy generalnie piszą, że owszem, są zagrożenia, ale będzie powoli szło do góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.