Wykres dnia: giełda futbolowa

Jako wierny kibic nie odmówię sobie pokazania wpływu Mistrzostw Świata w Piłce Kopanej na portfele inwestorów i obiecuję, że nie będę nudził niezainteresowanych tą dyscypliną.

 

Przeczesałem bazy prac naukowych, które poświęcone zostały zależnościom finansów od igrzysk piłkarskich, poszukując ciekawych statystyk. Okazuje się, że udowodnione zostały spadki obrotów i transakcji w tych dniach gdy grają narodowe drużyny oraz spadki giełdowych indeksów dzień po przegranej. Najbardziej jednak interesujące zjawisko trafiłem w pracy p.t.: “Exploitable Predictable Irrationality: The FIFA World Cup Effect on the U.S. Stock Market” (Kaplanski, Levy 2007 r). Dokumentuje ona zbiorowy efekt mizernego zachowania giełd w okresie trwania Mistrzostw.

Poniższy wykres jest owego efektu emanacją:

 Football

Krzywa opisana jako „buy and hold” pokazuje o ile wzrósłby 1 $ zainwestowany pasywnie w amerykański indeks NYSE Composite w okresie 1950-207.

NYSE Composite obejmuje ponad 2000 spółek z giełdy w NY, przy czym ok. 1/5 z nich to akcje firm zagranicznych. W tym układzie jest on miernikiem nastrojów z całego świata, nie tylko USA.

Druga krzywa „World Cup even effect strategy” pokazuje również inwestycję 1$ w ten sam indeks, ale wg następującej reguły:

Kiedy zaczynają się Mistrzostwa Świata zamknij pozycję w indeksie i kup bony skarbowe, a ponownie odkup indeks 2 dni po skończeniu futbolowej wojny.

Wynik aż nadto dobrze widoczny: pasywna inwestycja okazała się dużo mniej zyskowna ponieważ akcje podczas Mistrzostw nieco spadają. Być może to tendencja nie związana z rozczarowaniem fanów, którzy są najczęściej również emocjonalnymi kibicami, ale z innymi sezonowymi czynnikami. Wykres nie obejmuje Mistrzostw sprzed 4 lat, ale wtedy nie doszło do zmian, choć w międzyczasie indeks sporo zanurkował. Jak będzie tym razem? Jakby coś to proszę pamiętać, że ostrzegałem 🙂

—kat—

4 Komentarzy

 1. Łukasz

  Witam,
  Trochę OT,czy można prosić o opis strategii spreadu kalendarzowego na FV oraz kilka przykładów na zawieranie transakcji w ramach tej strategii,dziękuję bardzo i pozdrawiam

 2. kathay (Post autora)

  O, to myślę ,że Grzegorz jako szef wyszkolenia w zakresie kontraktów terminowych ma jakieś ciekawe przykłady. Bo rozumiem, że chodzi o kontrakty?

 3. Łukasz

  Tak ,chodzi mi o futures,dzięki.A gdzie można”znaleść” p.Grzegorza ?
  Pozdr

 4. kathay (Post autora)

  p. Grzegorz Zalewski czasem tu bywa więc sam się znajdzie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.