Zbiór banałów trudnych do zastosowania

„Skuteczna spekulacja polega na powtarzaniu w kółko tych samych procedur, co wymaga cierpliwości i dyscypliny.” Peter L. Brandt Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego

To co mnie urzekło w książce Petera Brandta to szczerość w pokazaniu tego, jak potwornie trudno jest się zastosować do wypracowanych przez siebie zasad. Dlatego zdecydowałem się ją wydać i cieszę się, że udało się namówić go na przyjazd do Polski.

Istnieje pewien nurt marketingu giełdowego, który polega na tym, żeby pokazywać jakie to inwestowanie jest proste. W zależności od intencji autora, będzie to albo super metoda lub narzędzie, albo jakieś super zasady. Powtarzane przez kogoś, kto koniecznie nazwie się „coachem” różnego rodzaju banały. Zazwyczaj reprezentanci tego nurtu nie pokazują swoich porażek i słabych stron. A jeśli już, to na zasadzie „kiedyś byłem przegrywający, ale dziś już wiem wszystko. Jeśli zastosujesz się do moich zasad, również odniesiesz sukces”.

Generalnie zasady skutecznego tradingu to zbiór banałów, jednak największym problemem jest wdrożenie ich w praktykę handlu. Peter Brandt pokazuje dość przejrzyście swoją metodologię handlu, a następnie prezentując swój dziennik ukazuje, jakim problemem staje się praktyczne ich stosowanie. Jak bardzo nasze pokusy, nawyki, przekonania wpływają na stosowanie najlepszych nawet zasad. Nie różni się tym od wielu innych traderów, którzy piszą o tym, że po złych wynikach robią sobie przerwy. Że po długiej serii dobrych wyników muszą uspokoić swoje ego, bo wpakują się na minę. Handel to ciągła praca nad własnymi działaniami. Chwila nieuwagi i wrócą demony, nad którymi wydawało się, że już zapanowaliśmy.

W wyśmienitej książce Siła nawyku, Ch. Duhhig podkreśla:

„kiedy rodzi się nawyk, mózg przestaje uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Przestaje pracować aż tak ciężko lub zwraca się ku innym zadaniom. Wobec tego, o ile nie będziesz świadomie zwalczać nawyku – dopóki nie zastąpisz go innym – wzorzec będzie ujawniał się automatycznie.

Napisałem wyżej, że podstawowe zasady w tradingu to zbiór banałów. Moim zdaniem tak właśnie jest. W zależności od tego, z której strony spojrzymy będą to dwie, może pięć zasad. Niestety zastosowanie ich w praktyce jest wbrew naszym naturalnym skłonnościom. Wbrew naszym nawykom. Dlaczego tak się dzieję spróbuję opowiedzieć na spotkaniach zorganizowanych przez DM BOS, z okazji przyjazdu Petera Brandta do Polski. Zapraszam już dziś. Szczegóły na stronie http://brandt.bossafx.pl/

 

3 Komentarzy

 1. mm

  Czy jest w planach ukazanie się książki "Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego" jako ebooka?

  1. GZalewski

   raczej nie. Ksiązki z wykresami i tabelami średnio się nadają w tej formie

 2. pak

  Dokładnie do inwestowania trzeba nabrać dobrych nawyków, wyćwiczyć się i uwarunkować. Myślę, że warto / trzeba trochę działać jakby automatycznie. I to nie jest łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.