Zbiór banałów trudnych do zastosowania

„Skuteczna spekulacja polega na powtarzaniu w kółko tych samych procedur, co wymaga cierpliwości i dyscypliny.” Peter L. Brandt Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego

To co mnie urzekło w książce Petera Brandta to szczerość w pokazaniu tego, jak potwornie trudno jest się zastosować do wypracowanych przez siebie zasad. Dlatego zdecydowałem się ją wydać i cieszę się, że udało się namówić go na przyjazd do Polski.

Istnieje pewien nurt marketingu giełdowego, który polega na tym, żeby pokazywać jakie to inwestowanie jest proste. W zależności od intencji autora, będzie to albo super metoda lub narzędzie, albo jakieś super zasady. Powtarzane przez kogoś, kto koniecznie nazwie się „coachem” różnego rodzaju banały. Zazwyczaj reprezentanci tego nurtu nie pokazują swoich porażek i słabych stron. A jeśli już, to na zasadzie „kiedyś byłem przegrywający, ale dziś już wiem wszystko. Jeśli zastosujesz się do moich zasad, również odniesiesz sukces”.

Generalnie zasady skutecznego tradingu to zbiór banałów, jednak największym problemem jest wdrożenie ich w praktykę handlu. Peter Brandt pokazuje dość przejrzyście swoją metodologię handlu, a następnie prezentując swój dziennik ukazuje, jakim problemem staje się praktyczne ich stosowanie. Jak bardzo nasze pokusy, nawyki, przekonania wpływają na stosowanie najlepszych nawet zasad. Nie różni się tym od wielu innych traderów, którzy piszą o tym, że po złych wynikach robią sobie przerwy. Że po długiej serii dobrych wyników muszą uspokoić swoje ego, bo wpakują się na minę. Handel to ciągła praca nad własnymi działaniami. Chwila nieuwagi i wrócą demony, nad którymi wydawało się, że już zapanowaliśmy.

W wyśmienitej książce Siła nawyku, Ch. Duhhig podkreśla:

„kiedy rodzi się nawyk, mózg przestaje uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Przestaje pracować aż tak ciężko lub zwraca się ku innym zadaniom. Wobec tego, o ile nie będziesz świadomie zwalczać nawyku – dopóki nie zastąpisz go innym – wzorzec będzie ujawniał się automatycznie.

Napisałem wyżej, że podstawowe zasady w tradingu to zbiór banałów. Moim zdaniem tak właśnie jest. W zależności od tego, z której strony spojrzymy będą to dwie, może pięć zasad. Niestety zastosowanie ich w praktyce jest wbrew naszym naturalnym skłonnościom. Wbrew naszym nawykom. Dlaczego tak się dzieję spróbuję opowiedzieć na spotkaniach zorganizowanych przez DM BOS, z okazji przyjazdu Petera Brandta do Polski. Zapraszam już dziś. Szczegóły na stronie http://brandt.bossafx.pl/

 

3 Komentarzy

 1. mm

  Czy jest w planach ukazanie się książki "Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego" jako ebooka?

  1. GZalewski

   raczej nie. Ksiązki z wykresami i tabelami średnio się nadają w tej formie

 2. pak

  Dokładnie do inwestowania trzeba nabrać dobrych nawyków, wyćwiczyć się i uwarunkować. Myślę, że warto / trzeba trochę działać jakby automatycznie. I to nie jest łatwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.