Wykres dnia: wskaźnik wszystkich wskaźników

Dziś proponuję jako bonus 2 wykresy i małą rozrywkę umysłową w formie układania puzzli z obu tych obrazków.

Miniony tydzień upływał na oczekiwaniu na dane o bezrobociu w USA. Od lat ten moment przynosi skok zmienności na wszystkich rynkach, a FED z poziomu zatrudnienia uczynił determinantę swojej decyzji o stopach procentowych. Spójrzmy na te dane dziś pod innym zupełnie kątem – jako prognostyk kryzysu gospodarczego. Poniższy wykres opublikował Bloomberg, a jego autorem jest król obligacji Jeff Gundlach. Pokazuje on uśrednione dane o bezrobociu w formie średniej 3 miesięcznej (biała krzywa) i 3 letniej (zielona):

uneploymentMA (800x571)

Jak widać przecięcie się obu krzywych następowało wraz z początkiem recesji, czyli min. 3 kwartałów ujemnego PKB. Jeśli jest to dobry wskaźnik, to do kolejnego przecięcia sporo brakuje, kilku miesięcy przynajmniej. Trzeba jednak uzmysłowić sobie, że giełda zawsze wyprzedza spadkami recesje (choć mniej perfekcyjnie, czasem zbyt pośpiesznie i nietrafnie przez to).

Spójrzmy więc adekwatnie na obecny obraz indeksu S&P 500:

stooq.pl

Krótkoterminowo mamy wierzchołek tegorocznej fali wzrostowej, z którego niewykluczone, że mogą wykluć się jakieś spadki. Lato to zwykle niewielkie lub ujemne zmiany. Jeśli na jesień rynek znów ruszy w górę nieco żywiej, jest szansa wyrównać lub nieco przekroczyć poprzednie 2 szczyty. Na dziś nastroje inwestorów są zbyt słabe by oczekiwać więcej, ale może oczywiście pojawić się w międzyczasie nowy katalizator. Będziemy jednak już wówczas u progu wyprzedzenia zmiany owej wspomnianej wcześniej tendencji na średnich w bezrobociu. Całkiem logiczny scenariusz to potrójny szczyt na S&P500, już teraz lub za kilka miesięcy, technicy wiedzą, że prowadzi on do możliwej bessy. Zbyt oczywiste i za proste? Możliwe. Ale po pierwsze- przed każdym potrójnym szczytem myślano, że jest nazbyt oczywisty, po drugie – i tak trzeba brać go pod uwagę dopóki nie wybije się wykres sążniście w górę, po trzecie – czy ktoś inaczej złożył te puzzle?

—kat—

1 Komentarz

  1. pokonajrynekpl

    Wykres SP500 jest oczywisty. Może się z tego narodzić ostatni zryw trochę nadbijający dotychczasowe maksima. Ostatecznie jednak i tak wrócimy do obecnych i jeszcze niższych poziomów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.