W cotygodniowym zestawieniu Adam pokazał wykres złotego i indeksu WIG20, z formującymi się tam kształtami, które można by zaliczyć do formacji głowy i ramion.
Od wielu lat podkreślam, że ocena wykresów jest subiektywna i nie ma jednego „poprawnego” rozwiązania. Jest tylko analityk i jego decyzja, czy stawia na swój własny pomysł pieniądze, czy nie. Jeśli Adam na wykresie zauważa głowę z ramionami, to ona tam jest. Jeśli ja jej nie widzę, to dla mnie jej tam nie ma.
Obserwuję już od kilku tygodni tę naszą siłę rynku (i sporej części rynków rozwijających się) stawiam własne pieniądze na kontynuację tego trendu, co już sprawia, że mój ogląd sytuacji jest skrzywiony. Chcę jednak pokazać, zwłaszcza mniej doświadczonym uczestnikom rynku, że w odmiennym stanowisku nie ma nic złego.
Nie lubię rysować zbyt wielu rzeczy na własnych wykresach. Jeśli po silnym trendzie (spadkowym lub wzrostowym) następuje korekta lub konsolidacja i nie trwa ona zbyt długo. To standardowo ustawiam się na kontynuację tego trendu. Niektóre układy korekt lubię bardziej inne mniej.
W obecnej sytuacji, nie widzę zagrożenia dla formującego się trendu wzrostowego płynącego z wykresu. Owszem to co się dzieje wokół rynków – gospodarczo, politycznie – może rodzić pewien niepokój, ale paradoksalnie brak reakcji negatywnej na złe informacje, tylko wzmacnia moje przekonanie, że siła rynku jest perspektywiczna. Dodatkowo teksty w rodzaju „6 oznak tego, że rajd akcji dobiega końca”również traktuję zachęcająco.
Oczywiście za jakiś czas okaże się, kto z nas miał rację. Niestety na rynku nie ma to większego znaczenia, czy się miało rację czy nie. A strata? No cóż jest tylko pewnym kosztem.
2 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Dlatego ja od wielu lat praktycznie nie patrzę na wykresy, używam narzędzi które transformują mi wykres, przez co tworzą sie pewne klasy abstrakcji. Wtedy odpada problem rozpoznania danej formacji, albo ona jest, albo jej nie ma. Oczywiście, jeżeli dla kogoś istotne są formacje. Ale mając jednoznaczne określenie sytuacji na wykresie można się skupić na istotnych sprawach.
A tu właśnie przecw-nikt.Na potwierdzenie tezy
http://pulsinwestora.pb.pl/4431218,36662,dm-pko-bp-hossa-na-gpw-szybko-nie-wroci