Gdzie dwóch techników, tam trzy scenariusze

W cotygodniowym zestawieniu Adam pokazał wykres złotego i indeksu WIG20, z formującymi się tam kształtami, które można by zaliczyć do formacji głowy i ramion.

Od wielu lat podkreślam, że ocena wykresów jest subiektywna i nie ma jednego „poprawnego” rozwiązania. Jest tylko analityk i jego decyzja, czy stawia na swój własny pomysł pieniądze, czy nie. Jeśli Adam na wykresie zauważa głowę z ramionami, to ona tam jest. Jeśli ja jej nie widzę, to dla mnie jej tam nie ma.

Obserwuję już od kilku tygodni tę naszą siłę rynku (i sporej części rynków rozwijających się) stawiam własne pieniądze na kontynuację tego trendu, co już sprawia, że mój ogląd sytuacji jest skrzywiony. Chcę jednak pokazać, zwłaszcza mniej doświadczonym uczestnikom rynku, że w odmiennym stanowisku nie ma nic złego.

Nie lubię rysować zbyt wielu rzeczy na własnych wykresach. Jeśli po silnym trendzie (spadkowym lub wzrostowym) następuje korekta lub konsolidacja i nie trwa ona zbyt długo. To standardowo ustawiam się na kontynuację tego trendu. Niektóre układy korekt lubię bardziej inne mniej.

wig29

W obecnej sytuacji, nie widzę zagrożenia dla formującego się trendu wzrostowego płynącego z wykresu. Owszem to co się dzieje wokół rynków – gospodarczo, politycznie – może rodzić pewien niepokój, ale paradoksalnie brak reakcji negatywnej na złe informacje, tylko wzmacnia moje przekonanie, że siła rynku jest perspektywiczna. Dodatkowo teksty w rodzaju „6 oznak tego, że rajd akcji dobiega końca”również traktuję zachęcająco.

Oczywiście za jakiś czas okaże się, kto z nas miał rację. Niestety na rynku nie ma to większego znaczenia, czy się miało rację czy nie. A strata? No cóż jest tylko pewnym kosztem.

2 Komentarzy

  1. nieudacznik

    Dlatego ja od wielu lat praktycznie nie patrzę na wykresy, używam narzędzi które transformują mi wykres, przez co tworzą sie pewne klasy abstrakcji. Wtedy odpada problem rozpoznania danej formacji, albo ona jest, albo jej nie ma. Oczywiście, jeżeli dla kogoś istotne są formacje. Ale mając jednoznaczne określenie sytuacji na wykresie można się skupić na istotnych sprawach.

  2. Dtrad5558

    A tu właśnie przecw-nikt.Na potwierdzenie tezy

    http://pulsinwestora.pb.pl/4431218,36662,dm-pko-bp-hossa-na-gpw-szybko-nie-wroci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.