Podręcznik spełnionego inwestora

Zauważyłem nowo wydaną w polskiej wersji  książkę na temat tradingu, więc tradycyjnie pozwolę sobie sklecić krótką recenzję.

Autor: Steve Ward

Tytuł: Psychologia skutecznego tradingu.

W oryginale czytałem to jako: „High performance trading” i po spisie treści widzę, że to ta sama pozycja. Dla zmęczonych już tematami psychologii dodam, że nie do końca akurat o to w tym podręczniku chodzi. Jeśli ktoś chciałby pogłębić wiedzę akurat w kierunku ulepszeń swojego umysłu, to znacznie lepsza jest jego inna książka pod oryginalnym tytułem „Tradermind”. Podręcznik, którym się teraz zajmę przeznaczony jest dla średnio/mało zaawansowanych i nie zagląda aż tak głęboko w ludzkie dusze 🙂 Wskazuje raczej jak się ogarnąć, zorganizować, popracować nad sobą, odnaleźć siebie w inwestowaniu czy może przede wszystkim w tradingu, albo podkręcić swoją wydajność.

Ward ma wszelkie ku tego typu poradom predyspozycje i kwalifikacje. Nie dość, że sam jest traderem, to jednocześnie coachem od spraw psychologii właśnie. Doradzał sportowcom, a obecnie pomaga instytucjom w treningu personelu zajmującego się inwestowaniem, bazę doświadczeń posiada więc przebogatą.

Czego w takim razie nowego czy wartościowego można spodziewać się w treści omawianej pozycji?

Poszczególne rozdziały noszą nazwę Strategii, i jest ich w sumie 35, ale wyprowadzę z błędu już na wstępie – nie są to strategie w sensie gotowych metod zarabiania na giełdzie. Rzeczy typu „Jak zarabiać?” w książce nie ma wcale. Jest za to przede wszystkim cała otoczka wokół spraw związanych z samorozwojem, efektywnymi decyzjami i dokonywaniem transakcji.

Książka po części jest mocno motywacyjna. Autor wskazuje strategie budowania pozytywnego nastawienia, poszukiwania celów, nieustannego rozwoju, nastawienia się na sukces bez zbyt szybkiego rezygnowania przy niepowodzeniach. Z drugiej strony wskazuje podstawowe sposoby radzenia sobie ze stresem, unikania błędów, poszukiwania źródeł energii, wewnętrznego balansu, dyscypliny, silnych stron, stabilności, koncentracji, a także optymalnego przygotowania warsztatu pracy. Wszystko okraszone dziesiątkami cytatów z tych, którzy sukces osiągnęli.

Plusem jest bardzo dobra przejrzystość tekstu, jasne podziały, uporządkowana struktura. Minus – autor w zasadzie zajął się wymienianiem, ale bez głębszego wchodzenia w wyjaśnianie. W zasadzie więc książka stanowi niejakoby indeks spraw związanych z optymalnym przygotowaniem mentalnym i fizycznym, który można pociąć na kawałki i powiesić nad komputerem jako nieustanny przypominacz. Ewentualnie jako plan pracy nad sobą, zestaw spraw do realizacji. I to w sumie również bardzo dobry pomysł. Wielu inwestorom brakuje bowiem takiego porządku w tej części mózgu odpowiedzialnej za swój stan psychiczny, zebrania tego, na co powinni zwrócić uwagę, czego jeszcze się dowiedzieć, jak wszystko złożyć w kompletną całość, uświadomić sobie jak wszystko razem ze sobą się mentalnie zazębia i wspiera. Można więc powiedzieć, że książka to swego rodzaju mapa dojścia do pożądanego stanu wewnętrznego, prowadzącego do dobrych decyzji; rozpisany harmonogram rozwoju czy też po prostu zestaw rad pod tytułem „jak się naprawić”.

W kilku miejscach brakowało mi pogłębienia tematu, więcej praktycznych porad. Na przykład w ostatnim rozdziale proponuje on użycie słów-wskazówek, które pomagałyby w odzyskaniu skupienia i kontroli na sobą, ale nie podaje już żadnych przykładów.

Książka nie podejmuje choćby tak ważnej sprawy jak emocje i wszystko, co z nimi związane, poza niewielką wzmianką. To znalazło się dopiero w jego drugiej pozycji, wspomnianej „Tradermind” (czyli „Umysł tradera”). Ja zacząłem do tej drugiej, dlatego nie odczuwałem tego braku czytając potem pierwszą.

Podanie tych spraw w sposób prosty i z wyraźną strukturą powinno wielu inwestorom pomóc w określeniu tego, nad czym powinni się skupić i co przerobić. To nie daje jednak przewagi na rynku, ale może prowadzić do jej odnalezienia dzięki uporządkowaniu umysłu.

Natomiast doświadczeni traderzy prawdopodobnie mogli by sporo do materiału w książce dodać. Przede wszystkim w zakresie samej interakcji transakcja<->psychika.

—kat—-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.