Wykres dnia: wybory a giełda

W świetle ponad stuletnich statystyk, wybór kandydata republikanów w dużej mierze oznaczałby straty giełdowe w tym roku.

Pokazał to jak zwykle świetny Mark Hulbert w swoim serwisie na stronach marketwatch.com. Spójrzmy na jego prezentację poniżej i przez chwilę pokontemplujmy jej znaczenie:

Hulbert-electionKrótka legenda do owego wykresu:

Słupki niebieskie to ŚREDNIE zmiany indeksu Dow Jones (DJIA) w roku prezydenckim, w którym w finale wygrywa partia aktualnie rządząca (przypomnę, że są to Demokraci). Kolejne odczyty dokonywane są tu na koniec stycznia, potem lutego, koniec pierwszego kwartału, półrocza, i po roku.

Słupki czerwone – to zmiany tego indeksu, gdy partia rządząca przegra.

Dane od 1900 roku.

Najlepszą opcją dla inwestorów giełdowych całego świata byłaby więc wygrana Demokratów (prawdopodobnie Hillary Clinton), oznacza to bowiem statystycznie hossę. W pewnym sensie uratowanie świata od rządów Trumpa być może również byłoby pewnym zwycięstwem, moralnym. Choć może jednak nowa jakość od teraz będzie już normą i wulgarne obrażanie wszystkich przez kandydata na prezydenta stanie się immanentną częścią kampanii wyborczych.

Po 2 miesiącach mieliśmy straty indeksu, co teoretycznie wskazuje jednak na zwycięstwo Republikanów. Trzeba pamiętać jednak, że są to ŚREDNIE zmiany, a więc pewne odchylenia na plus i na minus są możliwe. Na koniec marca obraz może być klarowniejszy.

—kat—

3 Komentarzy

 1. wolny-wybor

  W zasadzie korelacja jest odwrotna. Słabe wyniki w gospodarce i na giełdzie prowadzą do przegranej aktualnej władzy.
  http://www.marketoracle.co.uk/images/2012/Dec/elections-img1.jpg

 2. wburzyns

  https://xkcd.com/552/

  1. Trendfollowerpl

   Nie ma to jak wkleić link do niewiadomo czego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.