Wykres dnia: wybory a giełda

W świetle ponad stuletnich statystyk, wybór kandydata republikanów w dużej mierze oznaczałby straty giełdowe w tym roku.

Pokazał to jak zwykle świetny Mark Hulbert w swoim serwisie na stronach marketwatch.com. Spójrzmy na jego prezentację poniżej i przez chwilę pokontemplujmy jej znaczenie:

Hulbert-electionKrótka legenda do owego wykresu:

Słupki niebieskie to ŚREDNIE zmiany indeksu Dow Jones (DJIA) w roku prezydenckim, w którym w finale wygrywa partia aktualnie rządząca (przypomnę, że są to Demokraci). Kolejne odczyty dokonywane są tu na koniec stycznia, potem lutego, koniec pierwszego kwartału, półrocza, i po roku.

Słupki czerwone – to zmiany tego indeksu, gdy partia rządząca przegra.

Dane od 1900 roku.

Najlepszą opcją dla inwestorów giełdowych całego świata byłaby więc wygrana Demokratów (prawdopodobnie Hillary Clinton), oznacza to bowiem statystycznie hossę. W pewnym sensie uratowanie świata od rządów Trumpa być może również byłoby pewnym zwycięstwem, moralnym. Choć może jednak nowa jakość od teraz będzie już normą i wulgarne obrażanie wszystkich przez kandydata na prezydenta stanie się immanentną częścią kampanii wyborczych.

Po 2 miesiącach mieliśmy straty indeksu, co teoretycznie wskazuje jednak na zwycięstwo Republikanów. Trzeba pamiętać jednak, że są to ŚREDNIE zmiany, a więc pewne odchylenia na plus i na minus są możliwe. Na koniec marca obraz może być klarowniejszy.

—kat—

3 Komentarzy

 1. wolny-wybor

  W zasadzie korelacja jest odwrotna. Słabe wyniki w gospodarce i na giełdzie prowadzą do przegranej aktualnej władzy.
  http://www.marketoracle.co.uk/images/2012/Dec/elections-img1.jpg

 2. wburzyns

  https://xkcd.com/552/

  1. Trendfollowerpl

   Nie ma to jak wkleić link do niewiadomo czego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *