W listopadzie ubiegłego roku inwestorzy na warszawskiej giełdzie mogli czuć się wyjątkowo sfrustrowani. Różnica między zachowaniem się indeksu WIG, a indeksami akcji zachodnich była dojmująca. Po osiągnięciu pod koniec września dołków na rynku francuskim, niemieckim czy amerykańskim kolejnych kilka tygodni stało pod znakiem wzrostów, podczas gdy akcje na naszym rynku spadły do najniższego poziomu od września 2013. I choć w grudniu spadki objęły giełdy światowe, wynik nie mógł być inny. Polskie akcje, jeśli chodzi o stopę zwrotu za 2015 rok były jednym z najsłabszych rynków (pisał o tym Trystero https://blogi.bossa.pl/2016/01/03/wykres-dnia-warszawska-gielda-w-ogonie/).

Początek roku to paniczna wyprzedaż na rynkach globalnych, związana z lękami chińskimi, problemami Deutsche Banku, powracającymi strachami o Grecję. W Polsce mamy obniżkę ratingu przez Standard & Poor’s, osłabienie złotego, polityczną zadymę, obawy o wykonanie przyszłego budżetu czy problem z ustawą dotyczącą hipermarketów (miało być dobrze, w wyjdzie jak zwykle). Kumulacja negatywnych wiadomości postępuje. A tymczasem …

Jesteśmy zadziwiająco silni, na tle rynków rozwiniętych. Oczywiście to jest siła relatywna, bo patrząc na wykres…, no cóż – wciąż mamy trend spadkowy. Czyli idąc tropem wyjaśnień lubianych w branży – jesteśmy lepsi, bo inni są gorsi. Ale to nie jedyne spostrzeżenie.

WIG_spadek

Gdy zerkniemy na to, jak wyglądało zachowanie się indeksów w minionych 12 miesiącach, możemy być zaskoczeni. Indeksy akcji niemieckich i francuskich oddały z nawiązką całą przewagę, jaką miały nad naszymi akcjami jeszcze w IV kwartale ubiegłego roku. Amerykanie się jeszcze trzymają – ze stratą zaledwie 10 procentową. Czyżby ta nasza siła, była pochodną kumulacji złych nastrojów, o których pisałem w jednym z niedawnych komentarzy? (https://blogi.bossa.pl/2016/01/04/2016-co-dalej/)

Siła relatywna

A może mamy szansę na scenariusz węgierski? W ubiegłym roku akcje na giełdzie w Budapeszcie zachowywały się bardzo atrakcyjnie.

BUX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.