5 lat temu, w styczniu 2011 dwie spółki z GPW dzieliła przepaść. LPP – producent odzieży mógł się poszczycić wartością rynkową na poziomie 3,6 mld złotych. Działająca w zupełnie innej branży – jedna z największych spółek na naszej giełdzie – firma KGHM Polska Miedż, miała kapitalizację dokładnie dziesięciokrotnie większą.

W ciągu tych pięciu lat cena akcji LPP wzrosła o 150 procent, KGHMu spadła o 70 procent. W tamtym czasie KGHM był drugą spółką w WIGu20. LPP znalazł się zaledwie na 8 miejscu w mWIG40.

Można powiedzieć, że oba przedsiębiorstwa dzieliła przepaść. Aż do teraz. Kapitalizacja obu spółek wynosi dziś około 10 mld złotych. KGHM-u nieznacznie więcej, ale przy kontynuacji dotychczasowej tendencji wydaje się to tylko kwestią czasu. LPP znajduje się w składzie indeksu największych spółek od marca 2014, KGHM od 1997 roku. Dziś obie stoją ramię w ramię. Po dzisiejszej sesji KGHM znajduje się na 8 pozycji w WIGu20, z udziałem 4,8 procent, LPP na miejscu 9 z udziałem 4,3 procent.

Może się zdarzyć tak, że KGHM znajdzie się poza pierwszą dziesiątką. Wszystko jest możliwe. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że tak jak często pisano w komentarzach o „miedziowym gigancie”, tak w ostatnich miesiącach pojawia się również fraza „odzieżowy gigant”. Minęło tylko pięć lat. Czy ktoś dopuszczał taki scenariusz?

Według danych bankier.pl KGHM w ubiegłym roku miał 25 rekomendacji, z tego 9 negatywnych. W przypadku LPP rekomendacji było 27, a negatywnych 16.

11 Komentarzy

 1. _dorota

  Ktoś pokusi się o wnioski?

  1. Grzegorz Zalewski (Post autora)

   dziś LPP +5%, KGHM „zaledwie” 2 🙂

   A obroty na LPP większe niż na BZ WBK, Lotosie, Tauronie, czy Orange (nie łącznie oczywiście)

  2. darkh

   rok 2030
   za wikipedia.org

   łachowizna (podatek konfekcyjny) – potoczna nazwa kwartalnego podatku obrotowego płaconego przez producentów i sprzedawców odzieży w POlsce w latach 2016-2019, jego wysokość oscylowała pomiędzy 0.5-5% przychodów, na skutek wielu wyłączeń uznawany był za niekonstytucyjny (brak orzecznictwa), w połączeniu z kryzysem gospodarczym doprowadził (cenzura).. do upowszechnienia się w Polsce po roku 2020 spółek joint venture z udziałem skarbu państwa.

 2. ekonom polityczny

  @ dorota

  Moj wniosek prosty – to nazywanie kogos „gigantem” jest w czyms w rodzaju „pocalunku smierci”:-)
  Biedne LPP…:-)

 3. _dorota

  Obawiam się, że z zestawienia „KGHM a LPP w ciągu 5 lat” nie da się wiele wycisnąć intelektualnie (poza banalną dosyć konstatacją: dziwny jest ten świat).

  Sektor surowcowy (w odwrocie z powodów znanych) kontra konsumpcja (wspomagana kosztowo tym, że jeszcze w Bangladeszu póki co da się szyć za grosze). To cała story.

  1. Grzegorz Zalewski (Post autora)

   Masz rację, ale….
   Nie pamiętam który to był rok, ale gdy jeszcze na giełdzie nikomu się nie śniło o LPP, a nasze spółki odzieżowe – Wólczanka, Vistula, Bytom, Próchnik – walczyły z nową rzeczywistością, powszechnie mówiło się o tym, że niestety przemysł tekstylny w Polsce się skończył, bo ..Chiny.
   Sam pisałem jakiś tekst, odwołując się do Buffetta.
   Berkshire Hathaway- to pierwotnie była spółka włokiennicza – zamknął działalność w branży tekstylnej w 1985 roku, zaś sam WB uznał, że w tym segmencie nie można zarobić pieniędzy.

   Więc LPP zupełnie na nowo napisało historię firmy odzieżowej w Polsce. Koncentrując się na marce, przekazie i zupełnie nowym odbiorcy.

 4. Tomasz W

  Panie Grzegorzu, jedna mała uwaga. LPP zleca szycie, a nie szyje. To bardziej firma projektująca ubrania i handlująca „ciuchami” niż produkująca ciuchy.

  1. GZalewski

   Wlasciwie o kazdej firmie z tej branży można tak powiedzieć. Zaczynając od wielkich marek w stylu „nike”, „adidas” itp. Oni wszyscy zlecają szycie.
   Jak to ktoś kiedyś zauważył – biznes McDonalds to nie jest żywność, tylko nieruchomości (bo zarabiają najwięcej na dzierżawie posiadanych przez siebie gruntów i lokali).

 5. Deo Gratias

  Panie Grzegorzu, chciałbym wesprzeć Inpost moim skromnym datkiem, ale jak to zrobić, skoro Ari Kiev ciągle w planach?

  1. GZalewski

   Po wielu perypetiach udało nam się go skończyć. W tej chwili jest w redakcji. Najpierw jednak Pokerowe oblicze WallStreet, druga część Ewolucji gracza, dwie książeczki nie z finansów i dopiero…

 6. Dtrad5558

  LPP „sprzedaj” od Erste

  Jacek Rzeźniczek – Secus Asset Management – 3 Marca 2016 12:18
  Rekomendacja obniżona z „redukuj” do „sprzedaj”. Cena docelowa też w dół z 5 zł do 4 zł.

  A TO się porobiło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.