Pierwszy tydzień nowego roku zaowocował wysypem analiz historycznych, których centralnym punktem było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jaki będzie rok, który zaczyna się od jednego najmocniejszych tąpnięć indeksów w historii. Gdzieś w tym całym zamieszaniu ginie jednak fakt, iż naprawdę brutalny tydzień ma za sobą również rynek ropy. Naszym wykresem na niedzielę jest cena ropy w perspektywie miesięcznej.

Załączony miesięczny wykres kontraktu CFD na ropę – z naszej platformy bossaFx – nie tylko dobrze odnotowuje przeszło 10-procentowy spadek surowca w pierwszym tygodniu roku, ale jeszcze ostrzega, iż ropa crude znalazła się właśnie poniżej dna bessy z 2008-2009 roku. W praktyce oznacza to, iż za ropę rynek płaci dziś najmniej od 2004 roku. Z racji wagi spółek surowcowych w wielu indeksach (jak np. DJIA) i ich wpływu na średni zysk indeksu (co pokaże zaczynający się właśnie sezon wyników w USA) śledzenie rynku ropy jest zwyczajnym obowiązkiem każdego inwestora.

Co ważniejsze, korelacja ropy z WIG20 z ostatnich 12 miesięcy wskazuje, iż surowiec był jednym z kluczowych czynników kształtujących sentyment na rynku warszawskim. To min. odbicie ropy wspierało grudniową korektę w Warszawie, a spadek w styczniu zepchnął WIG20 na nowe minima. Można postawić tezę, iż bez stabilizacji cen ropy trudno będzie o stabilizację cen akcji na rynkach wschodzących, których częścią pozostaje GPW. Niestety, wykres surowca spadający pod dołek z 2009 roku ostrzega, iż dno bessy na rynku ropy jest kwestią raczej dalszej niż bliższej przyszłości.

FOILMonthly

5 Komentarzy

 1. Deo Gratias

  Mówimy o obecnym czy przyszłym składzie WIG20? Indeksy zmieniają składy, słabeusze wypadają, wchodzą nowe konie pociągowe.Może niedługo dojdą nowe spółeczki z MWIG40, które z ropą i bankami mają niewiele wspólnego.
  To byłby szok – WIG20 z mniejszościowym udziałem banków i surowców 🙂

  P.S. Kto to pisał, że hossę ciągnie tylko 6% najlepszych spółek? W MWIG40 jest parę takich, które dały zdrowo zarobić w 2015r. Nie ma co patrzeć i płakać nad molochami, idą nowi liderzy globalnej gospodarki.

 2. Łukasz

  Może o ten wpis chodzi:https://blogi.bossa.pl/2015/12/29/rozklad-rynkowych-stop-zwrotu-utrudnia-aktywne-zarzadzanie/

 3. Adam Stańczak (Post autora)

  Na całym świecie banki mają swój udział w kluczowych indeksach, bo są zwyczajnie duże i płynne. Kapitalizacja PKO to coś ponad 30 mld. Kapitalizacja jakoś tam innowacyjnych spółek niezwiązanych ze tradycyjnymi sektorami (Integer czy CD Projekt albo Comarch) to ułamek tej sumy. Apple wszedł do DJIA dopiero po tym, jak stał się światowym liderem i dokonał splitu akcji. Wcześniej musiał stać się większy od Exxona. Możliwe, że na lokalnym poziomie dorobimy się jakiegoś FANG-a, który będzie w stanie ciągnąć rynek, jak Facebook, Amazon, Netflix i Google pociągnęły Nasdaqa, ale to raczej proces na dekadę (optymistycznie mówiąc) niż miesiące.

  1. ekonom polityczny

   Slyszalem lepszy akronim na ostatnie „konie pociagowe” w USA: FAMINE (glod dla nie anglojezycznych) – FAcebook AMazon MIcrosoft NEtflix 🙂

 4. Adam Stańczak (Post autora)

  Ładne, ale wymaga nieco szerszego kontekstu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.