Co do dwóch ważnych dla nas indeksów nie ma wątpliwości:

 

Amerykański S&P500 nadal znajduje się w kilkuletniej hossie, chociaż ostatni tydzień zatrzymał spadki z powodu obawy o podwyżki stóp procentowych w grudniu i przecenioną ropę. Te historie nie mają zresztą znaczenia, ale wielu inwestorów jest spokojniejsza znając wytłumaczenia tego co się dzieje. Co ciekawe – od lat prominentni analitycy, zarządzający i celebryci definitywnie ogłaszają koniec tej hossy, który nie chce nadejść.

Zupełnie po przeciwnej stronie znajduje się WIG20 – w totalnej bessie. Inwestorom nie podoba się wszystko to, co dzieje się wokół zmiany władzy na mniej przyjazną biznesowi, choć pewnie statystycznie ok. 1/3 czytających te słowa miało całkiem odwrotne zdanie głosując na zwycięską partię.  A analitycy i zarządzający od tygodni robią coś przeciwnego do tych w USA – widzą początek zakupów tuż za rogiem. Ale ów róg się oddala a nie przybliża.

W specyficznej sytuacji znalazł się mój ulubiony, i wielu traderów na forexie również, indeks niemiecki DAX. W sierpniu pisałem o technicznej bessie, która go dosięgła:

https://blogi.bossa.pl/2015/08/25/the-day-after/

Pomimo całkiem przyjemnych wzrostów podczas ostatnich tygodni, po uspokojeniu się Chin i upokorzeniu Volkswagena, indeks niemiecki tkwi w szerokim pasie wyznaczającym jedynie jego korektę spadków. Ponieważ instytucje patrzą tylko na ceny zamknięcia, więc w tym układzie wrzucam wykres DAX poniżej:

 dax_13112015

Źródło: finance.yahoo.com

Czerwona strzałka wskazuje minimum obecnej bessy technicznej. Natomiast czerwona linia pozioma to poziom o 20% odległy od owego minimum, i jego przekroczenie ustanowiłoby nową hossę. A wypada on w okolicach 11313 z małym ogonkiem po przecinku. Oj, trochę tych trzynastek sporo. A do tego niebieska linia trendu spadkowego, która również oporuje wzrosty, zupełnie zresztą jak 200 dniowa średnia, której na wykresie nie ma, sam jej nie obserwuję, ale analitycy ją uwielbiają.

Największym sprzymierzeńcem DAXa jest silna gospodarka i i dalsze zapowiedzi skupu aktywów planowane przez Mario Draghiego. Nie przeszkadza zanadto ponadplanowy zalew kraju przez imigrantów. Dla Niemców to nie tylko spore wydatki dziś, ale patrząc nieco ekonomicznie – również przyszli konsumenci, pracownicy i płatnicy do kasy emerytalnej. DAX pokazuje większa siłę niż indeksy amerykańskie, ale bez nich będzie mu ciężko wejść w nową hossę, choć nie niemożliwe, co pokazał w zeszłym roku odklejając się od buksującego w miejscu S&P500. Po sile kupna mógłbym zgadywać, że do wejścia w ową hossę po jakiejś przerwie na odpoczynek dojdzie.

—kat—

1 Komentarz

  1. Tommip

    Dax nie oddaje całej Deutsche Boerse.MDax i Tecdax walczą o pokonanie szczytów wszechczasów i są najmocniejszymi indeksami świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.