Co do dwóch ważnych dla nas indeksów nie ma wątpliwości:

 

Amerykański S&P500 nadal znajduje się w kilkuletniej hossie, chociaż ostatni tydzień zatrzymał spadki z powodu obawy o podwyżki stóp procentowych w grudniu i przecenioną ropę. Te historie nie mają zresztą znaczenia, ale wielu inwestorów jest spokojniejsza znając wytłumaczenia tego co się dzieje. Co ciekawe – od lat prominentni analitycy, zarządzający i celebryci definitywnie ogłaszają koniec tej hossy, który nie chce nadejść.

Zupełnie po przeciwnej stronie znajduje się WIG20 – w totalnej bessie. Inwestorom nie podoba się wszystko to, co dzieje się wokół zmiany władzy na mniej przyjazną biznesowi, choć pewnie statystycznie ok. 1/3 czytających te słowa miało całkiem odwrotne zdanie głosując na zwycięską partię.  A analitycy i zarządzający od tygodni robią coś przeciwnego do tych w USA – widzą początek zakupów tuż za rogiem. Ale ów róg się oddala a nie przybliża.

W specyficznej sytuacji znalazł się mój ulubiony, i wielu traderów na forexie również, indeks niemiecki DAX. W sierpniu pisałem o technicznej bessie, która go dosięgła:

https://blogi.bossa.pl/2015/08/25/the-day-after/

Pomimo całkiem przyjemnych wzrostów podczas ostatnich tygodni, po uspokojeniu się Chin i upokorzeniu Volkswagena, indeks niemiecki tkwi w szerokim pasie wyznaczającym jedynie jego korektę spadków. Ponieważ instytucje patrzą tylko na ceny zamknięcia, więc w tym układzie wrzucam wykres DAX poniżej:

 dax_13112015

Źródło: finance.yahoo.com

Czerwona strzałka wskazuje minimum obecnej bessy technicznej. Natomiast czerwona linia pozioma to poziom o 20% odległy od owego minimum, i jego przekroczenie ustanowiłoby nową hossę. A wypada on w okolicach 11313 z małym ogonkiem po przecinku. Oj, trochę tych trzynastek sporo. A do tego niebieska linia trendu spadkowego, która również oporuje wzrosty, zupełnie zresztą jak 200 dniowa średnia, której na wykresie nie ma, sam jej nie obserwuję, ale analitycy ją uwielbiają.

Największym sprzymierzeńcem DAXa jest silna gospodarka i i dalsze zapowiedzi skupu aktywów planowane przez Mario Draghiego. Nie przeszkadza zanadto ponadplanowy zalew kraju przez imigrantów. Dla Niemców to nie tylko spore wydatki dziś, ale patrząc nieco ekonomicznie – również przyszli konsumenci, pracownicy i płatnicy do kasy emerytalnej. DAX pokazuje większa siłę niż indeksy amerykańskie, ale bez nich będzie mu ciężko wejść w nową hossę, choć nie niemożliwe, co pokazał w zeszłym roku odklejając się od buksującego w miejscu S&P500. Po sile kupna mógłbym zgadywać, że do wejścia w ową hossę po jakiejś przerwie na odpoczynek dojdzie.

—kat—

1 Komentarz

  1. Tommip

    Dax nie oddaje całej Deutsche Boerse.MDax i Tecdax walczą o pokonanie szczytów wszechczasów i są najmocniejszymi indeksami świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.