Wykres dnia: Non-Manufacturing ISM

Wykresem dnia jest amerykański indeks ISM dla branż pozaprzemysłowych, który w poprzednią środę zaskoczył silnym odczytem na poziomie 60,3. Rynki akcji mają tendencję do skupiania się raczej na odczycie dla branż przemysłowych, ale tym razem nie warto ignorować tak dobrych danych.

Zacznijmy od prostej konstatacji, iż historia indeksu ISM dla branż pozaprzemysłowych jest znacznie krótsza niż uważne śledzonego ISM dla przemysłu. Dane naszego dzisiejszego bohatera sięgają ledwie 18 lat, więc baza do porównań historycznych jest znacznie krótsza i wnioski muszą być ograniczone. Niemniej odczyt na poziomie 60,3 oznacza, iż Non-Manufacturing ISM znalazł się na w rejonach, które zwiedzał rzadko. Jeśli dobrze wczytać się w stronę komunikatu, to łatwo zaleźć tam tezę, iż tak wysoki odczyt ISM oznacza, iż amerykańska gospodarka może rozwijac się teraz w tempie zbliżonym do 5 procent (The past relationship between the NMI and the overall economy indicates that the NMI for July corresponds to a 5.0 percent increase in real gross domestic product on an annualized basis). Inaczej rzecz ujmując ignorowane generalnie dane mogą być tymi, które przesądzą o gotowości Fed do podwyżki stóp procentowych w USA mimo zamieszania wokół chińskiego juana.

NM-ISM-US

(źródło: St. Louis Fed)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.