Wykres dnia: polityka a giełda

Bloomberg zapytał swoich 481 subskrybentów – inwestorów, analityków i traderów – o wydarzenie, które ma obecnie największy wpływ na globalne rynki finansowe.

Sondaż przeprowadziła na zlecenie firma Selzer & Co w dniach 14-15 stycznia.

Co obstawiliby nasi Czytelnicy? ISIS? Zamachy terrorystyczne? Wybory tu czy tam? Rosję?

Okazuje się, że 2 wydarzenia niepokoją odpytywanych równie mocno, co widać na poniższym wykresie, a opis pod nim:

 Bloomberg_poll

źródło: bloomberg.com

Mamy więc pierwsze miejsce ex aequo:

Światowy terroryzm oraz lokalny terroryzm na granicy Ukrainy i Rosji.

Cóż, co musiałoby się zdarzyć w takim razie skoro indeksy posuwają rączą w górę od tygodni chociaż ISIS, Paryż i wojna w Donbasie na zmianę zajmują pierwsze kolumny w mediach? Masowe zamachy? Wypowiedzenie wojny Rosji? Zdaje się, że inwestorzy przeceniają znaczenie tych faktów, albo po prostu rynek przyzwyczaił się do globalnego terroryzmu i zobojętniał na niego.

Miejsce kolejne to nieco zaskoczenie – hakerzy oraz duża podatność firm na cyfrowe rozboje. Być może dopiero co rozegrany cyber mecz Korea Płn – Sony zaważył na ów wybór.

10% w ogóle nie ma pojęcia jak światowa geopolityka może wpłynąć na indeksy. Moim zdaniem to zdrowe i nie obciążone błędami poznania podejście. Destrukcyjny wpływ wydarzeń politycznych na finansowe jest nieco przeceniany. Nawet najgorsze dramaty jakimi są wojny potrafią wpłynąć na eksplozję giełdowych euforii. Wszystko pomniejsze to tylko chwilowa zmienność.

Dalej mamy państwo islamskie. Jak wyżej w przypadku miejsca pierwszego.

Potem napięcie w rejonie Morza Południowochińskiego. Zdaje się, że kilku Japończyków i Chińczyków brało udział w badaniu, próbując zwrócić uwagę na mało istotny dziś problemik.

I kolejne są zmiany klimatyczne, Iran, konflikt Izrael-Palestyna oraz Ebola. Jak dla mnie to opanowanie tego ostatniego jest najlepszym newsem.

Jakichkolwiek wyborów parlamentarnych czy prezydenckich w ogóle nie bierze się na poważnie jako zagrożenie, ciekawe… A przecież w perspektywie była choćby Grecja czyli wyrzucone w błoto 300 miliardów pomocy i perspektywa złamania unijnej jedności. Niefrasobliwość Greków na tle powagi Unii wygląda komedio-dramatycznie. A giełdy udają, że Grexit mają już w cenach. Czeka nas doprawdy interesujący spektakl.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.

Proszę podać wartość CAPTCHA: *