Wykres dnia: polityka a giełda

Bloomberg zapytał swoich 481 subskrybentów – inwestorów, analityków i traderów – o wydarzenie, które ma obecnie największy wpływ na globalne rynki finansowe.

Sondaż przeprowadziła na zlecenie firma Selzer & Co w dniach 14-15 stycznia.

Co obstawiliby nasi Czytelnicy? ISIS? Zamachy terrorystyczne? Wybory tu czy tam? Rosję?

Okazuje się, że 2 wydarzenia niepokoją odpytywanych równie mocno, co widać na poniższym wykresie, a opis pod nim:

 Bloomberg_poll

źródło: bloomberg.com

Mamy więc pierwsze miejsce ex aequo:

Światowy terroryzm oraz lokalny terroryzm na granicy Ukrainy i Rosji.

Cóż, co musiałoby się zdarzyć w takim razie skoro indeksy posuwają rączą w górę od tygodni chociaż ISIS, Paryż i wojna w Donbasie na zmianę zajmują pierwsze kolumny w mediach? Masowe zamachy? Wypowiedzenie wojny Rosji? Zdaje się, że inwestorzy przeceniają znaczenie tych faktów, albo po prostu rynek przyzwyczaił się do globalnego terroryzmu i zobojętniał na niego.

Miejsce kolejne to nieco zaskoczenie – hakerzy oraz duża podatność firm na cyfrowe rozboje. Być może dopiero co rozegrany cyber mecz Korea Płn – Sony zaważył na ów wybór.

10% w ogóle nie ma pojęcia jak światowa geopolityka może wpłynąć na indeksy. Moim zdaniem to zdrowe i nie obciążone błędami poznania podejście. Destrukcyjny wpływ wydarzeń politycznych na finansowe jest nieco przeceniany. Nawet najgorsze dramaty jakimi są wojny potrafią wpłynąć na eksplozję giełdowych euforii. Wszystko pomniejsze to tylko chwilowa zmienność.

Dalej mamy państwo islamskie. Jak wyżej w przypadku miejsca pierwszego.

Potem napięcie w rejonie Morza Południowochińskiego. Zdaje się, że kilku Japończyków i Chińczyków brało udział w badaniu, próbując zwrócić uwagę na mało istotny dziś problemik.

I kolejne są zmiany klimatyczne, Iran, konflikt Izrael-Palestyna oraz Ebola. Jak dla mnie to opanowanie tego ostatniego jest najlepszym newsem.

Jakichkolwiek wyborów parlamentarnych czy prezydenckich w ogóle nie bierze się na poważnie jako zagrożenie, ciekawe… A przecież w perspektywie była choćby Grecja czyli wyrzucone w błoto 300 miliardów pomocy i perspektywa złamania unijnej jedności. Niefrasobliwość Greków na tle powagi Unii wygląda komedio-dramatycznie. A giełdy udają, że Grexit mają już w cenach. Czeka nas doprawdy interesujący spektakl.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.