Wykres dnia: jak długo może rynek się mylić?

Przełom roku to okres tradycyjnego wyśmiewania się ze skuteczności gospodarczych prognoz i cytowania Ezry Salomona lub Johna Kennetha Galbraitha, którzy mieli stwierdzić, że jedyną funkcją prognoz ekonomicznych jest polepszanie wizerunku astrologii.

Dzisiejszy wykres dnia wpisuje się w tę pożyteczną tradycję, z tą istotną różnicą, że przedmiotem mojego zainteresowania są prognozy, oczekiwania rynku, czyli inwestorów. Pod koniec ubiegłego roku Peter Coy zamieścił w BussinesWeek wykres stworzony przez analityków Deutsche Banku pokazujący prognozy rynkowe (w postaci kontraktów terminowych – Fed funds futures) dotyczące najważniejszej stopy procentowej w USA (federal funds rate – najczęściej tłumaczonej na język polski jako stopa funduszy federalnych). Na wykresie czerwoną linią zaznaczono rzeczywiste stopy procentowe w USA a linią przerywaną prognozy tych stóp z poszczególnych okresów:

Za Deustche Bank

Za Deustche Bank

Wykres rynkowych oczekiwań amerykańskich stóp procentowych pojawiał się wielokrotnie w ostatnich latach w analizach makroekonomicznym. W grudniu wykorzystał go w swojej prezentacji Jeff Gundlach z DoubleLine Capital. Wcześniej podobny wykres wykorzystali analitycy BofA Merrill Lynch:

Za BofA Merrill Lynch

Za BofA Merrill Lynch

Jak widać przez ostatnie pięć lat inwestorzy systematycznie przeszacowywali wysokość przyszłych stóp procentowych w USA. Komentatorzy najczęściej sugerują, że ten systematyczny i ciągnący się przez kilka lat błąd wynikał ze zbyt optymistycznych oczekiwań wobec amerykańskiej gospodarki oraz przeszacowywania presji inflacyjnej (te kwestie są ze sobą powiązane). Ożywienie gospodarcze w USA w kolejnych latach okazywało się rachityczne a presja inflacyjna niewielka co skłaniało Fed do odkładania w czasie decyzji o podwyżce stóp procentowych. Część komentatorów podkreśla, że sam Fed odegrał istotną rolę w kreowaniu błędnych oczekiwań inwestorów.

Bez względu na to jak rozdzielimy odpowiedzialność za pokazaną pomyłkę nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie 5 lat rynek, inwestorzy drastycznie się mylili w kluczowej kwestii makroekonomicznej. Czego można się z tej sytuacji nauczyć? Inwestorzy mogą spróbować bardziej sceptycznie podchodzić do własnych oczekiwań rynkowych i rzetelnie przygotowywać się do sytuacji, w których okażą się one błędne. Zasygnalizowana pomyłka sugeruje także by sceptycznie podchodzić do samych wskazań rynku, który nie jest nieomylną wyrocznią.

[Głosów:60    Średnia:3.7/5]

2 Komentarzy

 1. MZ

  Rynek ma zawsze rację? Tak, ale nie w starciu z FED 😉

  1. trystero (Post autora)

   @ MZ

   Powiedzenie “nie walcz z Fed-em” skądś się wzięło…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *