Wykres dnia: jak długo może rynek się mylić?

Przełom roku to okres tradycyjnego wyśmiewania się ze skuteczności gospodarczych prognoz i cytowania Ezry Salomona lub Johna Kennetha Galbraitha, którzy mieli stwierdzić, że jedyną funkcją prognoz ekonomicznych jest polepszanie wizerunku astrologii.

Dzisiejszy wykres dnia wpisuje się w tę pożyteczną tradycję, z tą istotną różnicą, że przedmiotem mojego zainteresowania są prognozy, oczekiwania rynku, czyli inwestorów. Pod koniec ubiegłego roku Peter Coy zamieścił w BussinesWeek wykres stworzony przez analityków Deutsche Banku pokazujący prognozy rynkowe (w postaci kontraktów terminowych – Fed funds futures) dotyczące najważniejszej stopy procentowej w USA (federal funds rate – najczęściej tłumaczonej na język polski jako stopa funduszy federalnych). Na wykresie czerwoną linią zaznaczono rzeczywiste stopy procentowe w USA a linią przerywaną prognozy tych stóp z poszczególnych okresów:

Za Deustche Bank

Za Deustche Bank

Wykres rynkowych oczekiwań amerykańskich stóp procentowych pojawiał się wielokrotnie w ostatnich latach w analizach makroekonomicznym. W grudniu wykorzystał go w swojej prezentacji Jeff Gundlach z DoubleLine Capital. Wcześniej podobny wykres wykorzystali analitycy BofA Merrill Lynch:

Za BofA Merrill Lynch

Za BofA Merrill Lynch

Jak widać przez ostatnie pięć lat inwestorzy systematycznie przeszacowywali wysokość przyszłych stóp procentowych w USA. Komentatorzy najczęściej sugerują, że ten systematyczny i ciągnący się przez kilka lat błąd wynikał ze zbyt optymistycznych oczekiwań wobec amerykańskiej gospodarki oraz przeszacowywania presji inflacyjnej (te kwestie są ze sobą powiązane). Ożywienie gospodarcze w USA w kolejnych latach okazywało się rachityczne a presja inflacyjna niewielka co skłaniało Fed do odkładania w czasie decyzji o podwyżce stóp procentowych. Część komentatorów podkreśla, że sam Fed odegrał istotną rolę w kreowaniu błędnych oczekiwań inwestorów.

Bez względu na to jak rozdzielimy odpowiedzialność za pokazaną pomyłkę nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie 5 lat rynek, inwestorzy drastycznie się mylili w kluczowej kwestii makroekonomicznej. Czego można się z tej sytuacji nauczyć? Inwestorzy mogą spróbować bardziej sceptycznie podchodzić do własnych oczekiwań rynkowych i rzetelnie przygotowywać się do sytuacji, w których okażą się one błędne. Zasygnalizowana pomyłka sugeruje także by sceptycznie podchodzić do samych wskazań rynku, który nie jest nieomylną wyrocznią.

2 Komentarzy

 1. MZ

  Rynek ma zawsze rację? Tak, ale nie w starciu z FED 😉

  1. trystero (Post autora)

   @ MZ

   Powiedzenie „nie walcz z Fed-em” skądś się wzięło…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.