Wykres dnia: Peak oil à rebours

Media i analitycy branżowi znów zaczęli prześcigać się w prognozowaniu cen ropy i znów są na dobrej drodze do spektakularnej pomyłki.

Zacznijmy od prostej tezy – ropa jest dziś najbardziej gorącym towarem na rynkach. Dzień zaczyna się od doniesienia, jak zachowuje się cena surowca w Azji i kończy informacjami, jak nisko upadła baryłka na rynkach amerykańskich. Pochodną tego rozgrzania rynków i głów jest masowy wysyp analiz prognozujących ceny ropy w krótkim i średnim terminie. Jak zawsze w momencie dynamicznych zmian cen w ramach mocnego trendu, na pierwsze strony serwisów wpadają skrajne prognozy. Nie pamiętam już źródła – przepraszam, kiedyś wyśmiewałem, a teraz zwykłem ignorować takich fantastów – ale gdzieś przeczytałem, iż ropa spadnie do 10 dolarów za baryłkę, bo „świat właśnie odchodzi od ropy”. Szybko przeszliśmy zatem od świata peak oil do świata peak oil à rebours. Skromniejsi w swojej odwadze prognozują ropę po 30 dolarów. Dlatego dziś rzućmy okiem na wykres tygodniowy ropy na odcinku około 10 lat (źródło: BossaFx) i przywołajmy z pamięci medialne wystąpienia szacowanych instytucji z 2008 roku, w których roiło się od prognoz ceny ropy po 200 dolarów. Doprawdy, trzeba być bardzo odważnym, by pamiętając o wykresie ropy w ostatniej dekadzie, rzucać skrajnymi prognozami.

FOILWeekly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.