Debiut ALIBABA Group [BABA;NYS], na nowojorskiej giełdzie przyćmił niemal wszystko swoją wielkością. Tymczasem kilka miesięcy temu (w czerwcu) w USA miał miejsce nieco mniej spektakularny debiut spółki (w tym wypadku na NASDAQ). Spółki, której produkt prawdopodobnie jest bardziej kojarzony przez ludzi w Polsce, niż to czym zajmuje się ALIBABA (choć chyba można śmiało napisać, że zajmuje się wszystkim, a właściwie sprzedażą wszystkiego). GoPro [GPRO;NSQ], Inc. to producent kamer, już obwołanych mianem kultowych. Firma istnieje od 2002 roku (na początku jako Woodman Labs, Inc), w 2004 roku sprzedała swoją pierwszą kamerę  – wówczas była to jeszcze analogowa wersja na taśmę 35 mm. Pierwsza kamera cyfrowa została zaprezentowana w 2006 roku. W tej chwili szacuje się, że udział GoPro w rynku kamer cyfrowych w USA wynosi ponad 21 procent.

Akcje były sprzedawane w ofercie publicznej po 24 dolary, w dniu debiutu cena przekroczyła nawet 32 dolary. Od tamtej pory trwa systematyczny jej wzrost, co sprawia, że w niektórych miejscach już została okrzyknięta „najgorętszym” debiutem tego roku. W tej chwili jej kurs przekroczył już 70 dolarów. Mimo skokowego wzrostu przychodów niemal co roku (w 2013 sprzedaż wyniosła 985 mln dolarów, co było wzrostem o 87% w stosunku do 2012), w pierwszym raporcie po upublicznieniu, czyli wynikach za II kwartał  2014 firma poinformowała o stracie w wysokości 24 centów na akcję.

GPRO

Przy okazji GoPro warto wspomnieć o firmie Ambarella [AMBA;NSQ] – producencie procesorów cyfrowych wykorzystywanych między innymi przez GoPro. Firma założona została w 2004 roku i w tej jest liderem rynku jeśli chodzi o wyposażenie wykorzystywane w cyfrowych urządzeniach rejestrujących. Firma obecna jest na rynku dłużej,niż GoPRo, bo od 2012, ale w ostatnich miesiącach jej kurs również dynamicznie rośnie. W tej chwili wskaźnik C/Z dla tych akcji wynosi 46.

AMBA

 

Źródło wykresów: Platforma INFRONT (dostępna w DM BOŚ)

 

***

Więcej informacji o usłudze Bossa Zagranica (http://bossa.pl/oferta/zagranica/)

 

Dotychczas w cyklu opisywaliśmy:

TRIP https://blogi.bossa.pl/2014/06/30/wyjezdzamy-na-wakacje/

HAL, KRFT, MAR, MMM https://blogi.bossa.pl/2014/06/10/rynek-przegrzany-rozgrzany-czy-rozgrzewajacy-sie/

CP https://blogi.bossa.pl/2014/05/29/banka-kolejowa/

NVS https://blogi.bossa.pl/2014/05/16/krotka-wycieczka-za-granice/

BRKa, BRKb https://blogi.bossa.pl/2014/05/05/cale-piaseczno-warrena/

AFH https://blogi.bossa.pl/2014/04/18/atlas-nudnej-branzy/

UGI https://blogi.bossa.pl/2014/07/08/propan-butan-dywidenda-plynie-nieprzerwanie/

CCE, KO, COKE https://blogi.bossa.pl/2014/07/21/osiecka-bralczyk-globalna-korporacja/

ATVI https://blogi.bossa.pl/2014/08/07/gry-gry-gry/

ATHM https://blogi.bossa.pl/2014/08/26/samochody-potencjal-rosnie/

CZZ https://blogi.bossa.pl/2014/09/08/brazylijski-etanol/

1 Komentarz

  1. GZalewski

    http://forsal.pl/artykuly/828431,sportowa-kamerka-winna-obrazeniom-michaela-schumachera-akcje-gopro-spadaja-ostro-w-dol.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.