Rynek walutowy i usługa BossaFx rzadko pojawiają się na blogach, więc dziś drobny ukłon w stronie graczy forexowych w kontekście zmieszania wokół brytyjskiego funta.

Przyznam szczerze, iż jestem troszkę zaskoczony zaskoczeniem, jakie wywołało rosnące napięcie przed odbywającym się referendum niepodległościowym w Szkocji. Jakieś dwa tygodnie wcześniej ostrzegaliśmy klientów biura w jednym z komentarzy, iż wrzesień będzie w Europie gorący a jednym z centralnych punktów będzie właśnie napięcie wokół potencjalnego odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa. Ryzyka były i pozostały oczywiste. Referendum jest robione w atmosferze hurraoptymizmu bez odpowiedzi na podstawowe pytania. Jak podzielić dług, jaki rząd w Londynie zaciągnął również w imieniu Szkotów? Jaką walutę miałaby mieć Szkocja i – najważniejsze – kto właściwie miałby być pożyczkodawcą ostatniej instancji, gdy w okresie przejściowym, jakiś bank w Szkocji popadłby w kłopoty? W świecie rezerwy cząstkowej i globalnego braku zaufania do długu i rządów w Europie pytania domagają się odpowiedzi, których nikt dziś nie jest wstanie udzielić, bo każdy z tych elementów pełni rolę kija lub marchewki.

Niemniej historia rynku walutowego zna analogiczny przypadek i to w stosunkowo niedalekiej przeszłości – było nim referendum niepodległościowe w Quebecu. Frankofońska część Kanady od zawsze odstawała od reszty kraju. Quebec różniła od Kanady nie tylko historia, ale również odmienność kulturowa, która manifestuje się też brakiem znajomości przez mieszkańców prowincji języka angielskiego. Generalnie w Quebecu idea odłączenia się od Kanady była i jest ciągle żywa. W bliskiej przeszłości pierwsze referendum niepodległościowe miało miejsce w 1980 roku, ale zwolennicy secesji przegrali ze zwolennikami jedności – wynik referendum pokazał, iż za zachowaniem jedności kraju głosowało 60 procent mieszkańców prowincji. Drugie referendum – znacznie bardziej radykalne programowo – miało miejsce w 1995 roku. Również tym razem udało się ocalić jedność Kanady, ale wynik był bardzo wyrównany i secesjoniści przegrali całość wynikiem mniejszym niż 1 procent.

Właśnie drugie referendum niepodległościowe idealnie nadaje się do spojrzenia na to, co dzieje się dziś z funtem. Przez wiele miesięcy przed referendum w Quebecu wynik wydawał się przesądzony. Secesjoniści – reprezentowani przez Partię Quebecką – nie potrafili tak pokierować kampanią, by sondaże pokazały przewagę zwolenników odłączenia prowincji. Dopiero kilkanaście dni przed referendum, które odbywało się 30 października, sondaże zaczęły pokazywać wzrost poparcia dla – mówiąc dzisiejszym slangiem – Quexit. Z każdym dniem drugiej połowy października pozytywny wynik wydała się coraz bardziej prawdopodobny, co przełożyło się na nerwową reakcję biznesu i rynków. Starczy przypomnieć, iż w ocalenie jedności Kanady zaangażował się nawet Bill Clinton, co samo w sobie było wydarzeniem o poważnej symbolice i stawiało rząd w Waszyngtonie w kolizji z potencjalnym sąsiadem na północnej granicy.

Ślady owego zamieszania doskonale widać na wykresie pary USDCAD z roku 1995. Przez wiele miesięcy loonie, jak czasami nazywamy kanadyjskiego dolara, osłabiał się wobec amerykańskiego dolara, ale zmienność była umiarkowana. Dopiero okolice referendum i zmiany nastrojów w prowincji manifestowane w sondażach wprowadziły zamieszanie, które przez miesiąc szarpało parą nosząc ją od 1,3700 do 1,3200. Dzisiejsze zachowania w funta korespondują z tymi ruchami z przeszłości i pokazują, iż ostatnie dni musiały być nerwowe. Równie nerwowa będzie reakcja rynku na sam wynik – zwłaszcza, gdy zwolennicy odłączenia Szkocji jednak przegrają ze zwolennikami zachowania Unii. Już teraz jednak warto założyć, iż pozytywny wynik szkockiego referendum zostawi w tyle zmienność, jaką obserwowaliśmy na USD/CAD. Dla lubiących surfing na mocnej fali, sztorm jawi się jako zaproszenie do rozgrywki. Mniej odporni na zmienność powinni utrzymać należyty dystans, ale nie wiem, czy będzie na świecie rynek, który nie odczuje efektów Yes dla końca UK w obecnej postaci i obaw, iż Scotexit jest tylko wstępem do zamieszania wokół Brexit.

USDCAD-1995

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.