Przy okazji prezentacji trylogii inwestycyjnej Thomasa Bulkowskiego kilka tygodni temu, obiecałem podrzucić na blogi kilka kąsków dla pobudzenia kreatywnej i krytycznej wyobraźni ciekawych Czytelników.

 

Wpis tamten w owym temacie można znaleźć w naszej historii:

https://blogi.bossa.pl/2014/06/06/trylogia-inwestycyjna/

Nie chciałbym jednak biernie przepisywać paragrafy z książki, wolę nieco bardziej interaktywne podejście.

Pod koniec pierwszego tomu – jedynego póki co wydanego po polsku – „Podstawy spekulacji. Ewolucja gracza giełdowego”, autor podrzuca 45 porad, które sam aktywnie wykorzystuje w swoim tradingu. Wybrałem jedną z numerem 12. Bulkowski radzi w niej jak wykorzystać mocną sesję na akcjach i krótki wyskok dzień po niej do zamykania krótkoterminowych pozycji.

Zdarza się, że po dobrych danych lub innych wydarzeniach istotnych dla spółki, jej kurs notuje mocny wzrost i zamknięcie sesji równe najwyższej cenie dnia. A na kolejnej sesji na ów wzrost załapują się spóźnialscy, potem niestety para z kupowania uchodzi. Ilustracją tej sytuacji jest poniższy obrazek zaczerpnięty z książki, który samodzielnie nieco opisałem:

Bulkowski_sell_jump

Sam układ 2 sesji wydaje się zapewne znajomy miłośnikom formacji świec japońskich. Oznacza on słabość. Jednak Bulkowski proponuje wykorzystać go zanim słabość owa ujawni się w pełnej krasie. Mianowicie sugeruje on by posiadacze akcji pozbyli się ich po wyskoku kursu ponad maksimum sesji poprzedniej, którą symbolizuje długa, biała świeca.

Zbadał on zachowanie 565 spółek w latach 2005-2010. W 14 557 przypadkach sesje kończyły się białą świecą z zamknięciem równym maksimum dnia. W 81% przypadków kurs skoczył na kolejnej sesji wyżej, ale w 55% przypadków zamknięcie tej sesji wypadło już niżej. Mediana przewyższenia tego wyskoku ponad białą świecę sięgnęła 1,38%, w 1/3 przypadków ruch sięgał powyżej 2,5%. Bulkowski sugeruje więc by ustawić stop realizujący zyski 1,38% powyżej zamknięcia mocnej sesji (biała świeca) a połowa transakcji tam właśnie się zakończy. Oczywiście te procenty dla rynku polskiego z pewnością kształtują się inaczej i prosto je policzyć nawet w arkuszu kalkulacyjnym. Jednak nie zrobię tego tym razem gdyż mam inny pomysł – dla traderów jednodniowych (lub w wielu przypadkach nieco dłużej-terminowych):

Skoro 81% ruchów polega na wybiciu ponad sesję wzrostową, na której zamknięcie=maksimum, więc może wykorzystać ten ruch do kupna? Jeśli kolejna sesja po mocnym wzroście, reprezentowanym przez białą świecę, zaczyna się poniżej jej maksimum a potem kurs wyskakuje w górę, to złóżmy zlecenie z limitem kupna na poziomie zamknięcia sesji reprezentowanej przez białą świecę. Ów poziom zaznaczam czerwonym odcinkiem na rysunku wyżej.

Zrobiłem graficzną ilustrację tego rodzaju strategii na akcjach PKN, zaznaczając w wybranym okresie przypadki takich transakcji:

 Bulkowski_jump_PKN

Jak widać szans na zysk nie brakuje. Można zarówno ustawiać zlecenie „take profit” tego samego dnia jak i przetrzymać pozycję na kolejne dni o ile wybicie będzie silne. Albo podzielić kapitał na mniejsze porcje i dokonywać wyjścia na raty (scaling – out).

Dla czujących się pewnie – kapitał na jeden dzień można w akcjach zlewarować z pomocą tzw. OTC, którego opis znajdziemy na stronie bossy: Zlecenie OTC

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.