Wykres dnia: Inne spojrzenie na rynek pracy w USA

Zbliża się kolejny raport z amerykańskiego rynku pracy i jak zwykle uwaga skupi się na wzroście liczby etatów oraz bezrobociu. Jak zawsze w tle pozostają inne części raportu, z których ostatnio – z racji sygnałów ze strony Fed o wadze czynnika – nieco emocji wzbudza stopa partycypacji, którą na blogu oglądaliśmy w grudniu.

Jednak z punktu widzenia inwestora giełdowego, którego interesują również przyszłość inflacji czy koszty, jakie poniosą spółki kupując pracę, analiza kondycja rynku pracy pracy powinna zawierać spojrzenie na nieco głębszą wodę. Jednym z zapomnianych i jednak pomijanych w pierwszych reakcjach zmiennych są dynamika płac i kosztów zatrudnienia. Raz na kwartał amerykański Departament Pracy publikuje dane, które syntetycznie pokazują, jak zmienia się rynek pracy z rynku pracodawcy na rynek pracobiorcy. Dziś nieco zapomniany Employment Cost Index – który w literaturze i praktyce uznaje się za jeden głównych wskaźników ekonomicznych (Principal Federal Economic Indicator), trafił nawet cytatem z Alana Greeenspana do wikipedii – idealnie pokazuje dzisiejszą siłę przedsiębiorców wobec pracowników. Jak widać trend spadku ECI został już wyhamowany, ale stale można mówić raczej o stabilizacji niż mocnym wzroście – kwartalnie publikowane dane liczone są rok do roku, więc ważny jest punkt odniesienia.

eci

Kolejna zmienna, która w bliskiej przyszłości może dawać lepszy niż bezrobocie i non farm payrolls wgląd w kondycję rynku pracy to szeroko rozumiane wynagrodzenia (pages and sallaries), które mówią wiele o trendzie w kosztach, jakie ponoszą spółki płacąc za pracę. Również przez pryzmat poniższego wykresu rynek pracy daleki jest od optymistycznego w wymowie trendu spadku bezrobocia czy emocjonującego wszystkich wzrostu miejsc pracy poza rolnictwem. Dane o płacach i kosztach zatrudnienia – z racji wpływu na przyszłą inflację – zdają się ciągle wspierać zwolenników odłożenia w czasie terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA. Niemniej, wykresy sygnalizują, iż okres radykalnego cięcia kosztów na siłę roboczą, dotarł do ściany i przyszła poprawa musi znaleźć odzwierciedlenie w dwóch pomijanych ostatnio wskaźnikach, które z naturalnym dla siebie opóźnieniem pokażą zmianę na rynku pracy w USA, która wcześniej lub później w naturalny sposób przełoży się na inflację.

was

Źródło danych i wykresów: http://data.bls.gov/cgi-bin/surveymost?bls

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.