W zakończonym tygodniu redukcja QE3 zbiegła się z zamieszaniem politycznym w Turcji. W efekcie giełda turecka, jedna z największych gwiazd rynków wschodzących ostatnich lat (w 2012 główny indeks rynku zyskał ponad 50 procent), pogrążyła się w wyprzedaży. Piątek do piątku turecki ISE National 100 Index oddał przeszło 6 procent i dobrze uzupełnił się z przeceną tureckiej liry.
Mimo niedawnej jeszcze mody na emerging markets ISE 100 zmierza do zakończenia roku przeceną – na dziś -11 procent YTD – i w dużym stopniu staje się symbolem zmiany sentymentu wobec rynków wschodzących. W tym kontekście warto spojrzeć na wykres ISE 100 i WIG20 (-6.7 procent YTD) w połączeniu z S&P500 (+27,5 procent YTD). Jak widać punktem granicznym była końcówka maja i początek spekulacji o końcu QE3 w USA, które przestawiły zwrotnicę i wysłały ISE 100 i WIG20 innym torem niż pojechał S&P500. Pytanie: czy owa słabość EM w 2013 roku nie będzie ich siłą w roku 2014?
(Źródło: Stooq.pl)
3 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Będzie, co ma być. Skupmy się lepiej na tym, co JEST.
Obecne spadki rozpatruję w kategorii średnioterminowej korekty długoterminowego trendu wzrostowego. Dlatego spodziewam się, że wkrótce znowu zobaczymy wzrosty na GPW.
Nie zagłębiając się w szczegóły, zgadzam się z autorem – 2014 może być udanym rokiem. Co BĘDZIE – czas pokaże.
Wesołych Świąt
A mi to przypomina sytuację z drugiej połowy 2006 na pierwszą 2007. Korekta na bankach, a już rozpoczęty trend spadkowy na Orlenie, Lotosie i marazm na KGHM. Następnie kontynuacja wzrostów na bankach przy jedynie korekcie spadków na „surowcowych” i ostateczny zjazd. Może to tylko zbieg okoliczności, jednak jak na hossę to sytuacja na Orlenie czy KGHM zapala czerwone światełko. Ale póki co to życzę Wesołych Świąt.
Pracownikom Banku
Pracownikom Domu Maklerskiego
Czytelnikom, Emitentom Wartości w Bosablo
Świąt Zdrowych w Świętej Tradycji, Do Siego Roku!