Wykres dnia: Rozgrzewka przed FOMC

Jeśli do środy wieczorem nie wybuchnie jakaś wojna, ktoś nie dokona zamachu albo nie stanie są coś, czego się nie spodziewamy, to już w niedzielę można powiedzieć, że nowy tydzień na rynkach podzieli się na dwie równie części – do środy wieczorem i po środzie wieczorem.

Wieczór w środku tygodnia przyniesie nie tylko komunikat kończący posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, ale również ostatnią konferencję prasową Bena Bernanke w roli szefa Fed. Większość będzie szukała odpowiedzi na pytanie, co dalej z QE3, ale już teraz warto zastanowić się, czego właściwie mamy się bać? Rzut oka na wykres 10-Year US Treasury Bond Yields (poniżej) wskazuje, iż zwyżka rentowności od maja do września – z okolic 1,6 do blisko 3 procent – była na tyle duża, iż właściwie jest pewne: redukcja QE3 jest w cenach. Mimo zapewnień, iż rynek źle zrozumiał w maju szefa Fed treasuries  nawet nie próbowały wrócić do poziomów sprzed maja, bo zwrotnica w głowach została przestawiona. W istocie ostatnio rentowność znów szybuje na poziomach coraz bliższych okresowi, w którym rynek operował w przekonaniu, iż wrzesień przyniesie redukcję QE3.  Teraz mamy powtórkę granego wówczas scenariusza i właściwie pewne jest tylko tyle, iż niezależnie od działań Fed – raczej wcześniej niż później – oprocentowanie amerykańskich papierów dziesięcioletnich przebije psychologiczną barierę 3 procent i w roku 2014 ulokuje się raczej bliżej 3,5 procent niż 3 procent. Nie zmieni to jednak faktu, iż główny ruch przygotowania się rynku na zmianę został już wykonany.

 10y

(Źródło: Yahoo!)

1 Komentarz

 1. Freeman

  Nie po to wybrano golebice Yellen na nastepce Bena, zeby ten w kocowce urzedowania wykrecil numer inicjujacy Tapering.
  W srode wieczorem znow ponad 90% analitykow i ekonomicznych komentatorow bedzie ” zaskoczona”, ze i tym razem Bernanke nie zapoczatkowal.
  Wspomniana wiekszosc najwidoczniej nie zdaje sobie sprawy z podstawowego faktu:
  System potrzebuje coraz wiekszej ilosci pieniadza. 85 miliardow to juz na chwile obecna za malo.
  Generalnie nie wykluczam redukcji/ zakonczenia QE. Moze FED pozwoli sobie na Taki wybryk. Moga miec swoje powody. Nie widze w tym jednak
  sposobu na wyjscie z sytuacji. Przeciwnie, rentownosci poleca w Kosmos
  a recesja pokaze brzydka twarz. Wtedy pojawi sie koniecznosc stworzenia nowego programu QE o duzo wiekszej mocy. Nazwa moze uledz zmianie, co nie znaczy, ze definitywnie skonczylo sie QE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.