Wykres dnia: Rozgrzewka przed FOMC

Jeśli do środy wieczorem nie wybuchnie jakaś wojna, ktoś nie dokona zamachu albo nie stanie są coś, czego się nie spodziewamy, to już w niedzielę można powiedzieć, że nowy tydzień na rynkach podzieli się na dwie równie części – do środy wieczorem i po środzie wieczorem.

Wieczór w środku tygodnia przyniesie nie tylko komunikat kończący posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, ale również ostatnią konferencję prasową Bena Bernanke w roli szefa Fed. Większość będzie szukała odpowiedzi na pytanie, co dalej z QE3, ale już teraz warto zastanowić się, czego właściwie mamy się bać? Rzut oka na wykres 10-Year US Treasury Bond Yields (poniżej) wskazuje, iż zwyżka rentowności od maja do września – z okolic 1,6 do blisko 3 procent – była na tyle duża, iż właściwie jest pewne: redukcja QE3 jest w cenach. Mimo zapewnień, iż rynek źle zrozumiał w maju szefa Fed treasuries  nawet nie próbowały wrócić do poziomów sprzed maja, bo zwrotnica w głowach została przestawiona. W istocie ostatnio rentowność znów szybuje na poziomach coraz bliższych okresowi, w którym rynek operował w przekonaniu, iż wrzesień przyniesie redukcję QE3.  Teraz mamy powtórkę granego wówczas scenariusza i właściwie pewne jest tylko tyle, iż niezależnie od działań Fed – raczej wcześniej niż później – oprocentowanie amerykańskich papierów dziesięcioletnich przebije psychologiczną barierę 3 procent i w roku 2014 ulokuje się raczej bliżej 3,5 procent niż 3 procent. Nie zmieni to jednak faktu, iż główny ruch przygotowania się rynku na zmianę został już wykonany.

 10y

(Źródło: Yahoo!)

1 Komentarz

 1. Freeman

  Nie po to wybrano golebice Yellen na nastepce Bena, zeby ten w kocowce urzedowania wykrecil numer inicjujacy Tapering.
  W srode wieczorem znow ponad 90% analitykow i ekonomicznych komentatorow bedzie ” zaskoczona”, ze i tym razem Bernanke nie zapoczatkowal.
  Wspomniana wiekszosc najwidoczniej nie zdaje sobie sprawy z podstawowego faktu:
  System potrzebuje coraz wiekszej ilosci pieniadza. 85 miliardow to juz na chwile obecna za malo.
  Generalnie nie wykluczam redukcji/ zakonczenia QE. Moze FED pozwoli sobie na Taki wybryk. Moga miec swoje powody. Nie widze w tym jednak
  sposobu na wyjscie z sytuacji. Przeciwnie, rentownosci poleca w Kosmos
  a recesja pokaze brzydka twarz. Wtedy pojawi sie koniecznosc stworzenia nowego programu QE o duzo wiekszej mocy. Nazwa moze uledz zmianie, co nie znaczy, ze definitywnie skonczylo sie QE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.