To już trzeci raz, gdy staram się pokazać wykresy wybranych (subiektywnie) spółek z różnych branż ż rynku amerykańskiego.
Gdy po raz pierwszy zamieściłem te wykresy w listopadzie 2011, atmosfera wokół rynków była pełna niewiary.
https://blogi.bossa.pl/2011/11/08/hossa-czy-bessa-5-obrazkow/
Rok później sytuacja tych samych akcji wyglądała tak:
https://blogi.bossa.pl/2012/11/07/dokladnie-rok-temu/
Mimo wzrostów cen akcji (paradoksalnie, wcale nie z sektora bankowego), powtarzano niemal jak mantrę argumenty, że te wzrosty są na wyrost, że nie ma podstaw fundamentalnych, że właściwie jedynym powodem zwyżek jest drukowanie pieniądza.
W międzyczasie rynek sobie rósł osiągając kolejne maksima. Przy czym cześć komentatrów wyraźnie skupiła swoją uwagę na dodruku pieniądza, a nie na rosnących zyskach przedsiębiorstw:
https://blogi.bossa.pl/2013/03/06/ten-glupi-rynek-bije-rekordy/
W maju br. zaprosiłem Państwa na wycieczkę w czasie i przypomniałem atmosferę w mediach sprzed 10 lat, czyli po znacznych wzrostach na polskim (i nie tylko) rynku akcji, w które spora rzesza komentatorów zupełnie nie wierzyła. Sytuacja niemal bliźniaczo przypominała aktualną.
Dziś po kolejnym roku od pierwszego wpisu znów rzut oka na to, jak w minionym roku radziły sobie akcje Amazon, IBM, McDonald’s, Starbucks, British American Tobacco.
Przy okazji nie mogę nie wspomnieć, że inwestorzy DM BOŚ już nie muszą wyłącznie zerkać na wykresy spółek zagranicznych, ale aktywnie je kupować i sprzedawać, w ramach oferty Bossa Zagranica.
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
no i dobra.. brawa dla p. Zalewskiego za odwagę w pokazywaniu swoich wizji piblicznie.. mówię zupełnie poważnie:) lepsze to dopasowywania krzywych do danych historycznych 🙂
no ja trochę zarobiłem w tym roku / jakies 20 kilka procent/ i jak mi nie zdmuchnie los tej kasy to bede zadowolony 🙂